Hollande: Kirakhatják az EU-ból azt az országot, ahol a szélsőjobb kerül hatalomra

Európának megvannak a jogi eszközei arra, hogy megakadályozzon egy országot a demokratikus értékek megsértésében - mondta a francia elnök egy interjúban, amikor épp Magyarország és Lengyelország ügyeiről kérdezték.

  • MTI MTI
Hollande: Kirakhatják az EU-ból azt az országot, ahol a szélsőjobb kerül hatalomra

A francia államfő pénteken egy rádióinterjúban kijelentette, Európának megvannak a jogi eszközei arra, hogy megakadályozzon egy országot a demokratikus értékek megsértésében, és fel is függesztheti annak az államnak a tagságát, amelyben szélsőjobboldali párt kerül hatalomra.

"Ha egy szélsőjobboldal párt kerül hatalomra, és ez sajnos lehetséges a jelenlegi Európában, meglennének az alkalmazható eljárások" - mondta általánosságban Francois Hollande a France Inter közszolgálati rádiónak, amikor a műsorvezető Magyarország és Lengyelország politikai helyzetéről kérdezte.

AFP / Emmanuel Dunand

Az elnök leszögezte: sem Magyarország, sem Lengyelország "nem került még ilyen eljárás alá, jóllehet lehetségesek ellenőrzések, mégpedig jelenleg Lengyelországban".

"Felfüggeszthető egy országnak az a joga, hogy az Európai Unióban maradjon. Európának megvannak a jogi eszközei, a szerződések megfelelő cikkelyeiben, hogy megakadályozzanak egy országot a demokratikus értékek megsértésében" - hívta fel a figyelmet a francia elnök. 

Francois Hollande szerint amikor egy országban megsértik a médiaszabadságot, az alkotmányt vagy az emberi jogokat, Európának eljárásokat kell indítania, akár esetleg a tagság felfüggesztésig is el lehet menni - fogalmazott. Ugyanakkor azt is megjegyezte a francia elnök, hogy "ez még soha nem történt meg".

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

A két évvel ezelőttinél is durvább aszály néz ki idén, az őszi vetés hamarabb ért be, a tavaszi kultúrák „nagyon rossz állapotban vannak”, ha nem jön eső, nagy terméskiesések lehetnek a kukoricában. A kormány most leginkább az öntözéssel kampányol az aszály ellen, kár, hogy ez a hazai termőterületek alig több mint 2 százalékán érhető el.