Reformjavaslatok Medgyessy országértékelésében
A parlamenti pártok közös európai parlamenti listájára, közvetlen köztársasági elnök-választásra és 250 fős törvényhozásra tett javaslatot Medgyessy Péter miniszterelnök országértékelő beszédében. A kormányfő szerint a takarékosság "polgári erény".
Közös lista
Medgyessy arra kérte a kormányoldalt és az ellenzéket, hogy állítsanak közös listát az európai parlamenti választásokra, "osztozzon kormányoldal és ellenzék fele-fele arányban a képviselői helyeken". A miniszterelnök arra kérte Dávid Ibolya MDF-elnököt és Orbán Viktor Fidesz-elnököt, "a jobboldal meghatározó személyiségeit", hogy támogassák a kezdeményezést. "A köztársaság polgárai 2005-ben válasszanak közvetlenül köztársasági elnököt" - javasolta Medgyessy Péter. Kuncze Gábor a közös listáról szóló javaslatra azt mondta, "érdekes", de az SZDSZ vállalja a megméretést, hozzátette azonban: „közös listát állítani nem kell félnetek jó lesz ha az ellenzék egyetért mi nem ellenezzük”.
"A következő választásokon, 2006-tól a parlament létszámát csökkentsük 386 főről 250 főre" - indítványozta a miniszterelnök, aki azt is bejelentette: 2006 végéig több mint 200 milliárd forintot használhatnak a mezőgazdaságban kizárólag fejlesztésre, ez idő alatt 160 milliárd forinttal támogatják a kis- és középvállalkozásokat, és 120 milliárdot szánnak olyan gazdasági támogatásokra, amelyek növelik az ipari és a szolgáltatói területen működő vállalatok versenyképességét.
"Nekünk van merszünk nemcsak másként, de mást is tenni, mást, mint eddig, másként, mint eddig" - hangoztatta a kormányfő. Kijelentette: szükség van az őszinte szóra. "Túlbecsültük gazdaságunk erejét, lebecsültük az európai gazdaságok felvevőpiacainak nehézségeit" - jelentette ki, hozzátéve: a gyengeségek elismerése csak akkor hiba, "ha nem tudjuk, merre menjünk". Medgyessy Péter hangsúlyozta: hibátlan politika nincs, csak "megújulásra képtelen vagy megújulásra képes".
Négy terület
Négy területen jelentett be további változtatást a miniszterelnök hétfői parlamenti országértékelő beszédében: a kormánynak a gazdaság megerősítésére, a modernizációs programok nagyobb sebességre kapcsolására, az Európai Unió és a magyar költségvetés közös forrásainak minél teljesebb felhasználására, valamint az összefogásra és az egységre kell összpontosítania.
Medgyessy azt mondta, hogy utakat és autópályákat építenek, mert ez teremt új munkahelyeket, kiemelt figyelmet fordítanak a felnőttoktatásra és -képzésre, modernizálják a gyógyítást, újjászervezik az egészségügyi ellátást. "Minden segítséget megadunk ahhoz, hogy maradéktalanul felhasználjuk az unió és a magyar költségvetés közös forrásait. 2006 végéig 1350 milliárd forint segíti a modern Magyarország megteremtését" - hangsúlyozta a kormányfő.
Medgyessy szerint a növekedés és egyensúly harmóniája szükséges a gazdaságban. "Okos, előretekintő takarékosságra, csökkenő költségvetési hiányra, a növekedés feltételeinek megőrzésére és folyamatos fejlesztésre van szükség. (...) Csak így teremthetünk modern gazdaságot, modern államot és modern köztársaságot" - szögezte le a kormányfő. Közölte, a decemberi döntéssel együtt, az adókiesést is számolva, a kormány 185 milliárdos takarékossági programmal alapozza meg a gazdaságpolitikai fordulatot.
A miniszterelnök kiemelte, hogy 2004-ben a kormány erőteljesen növeli a felnőttoktatásban részt vevők számát, és ennek alapján több mint 30 ezer fogyatékkal élő magyar állampolgár kaphat állami támogatással valódi esélyt a munkaerőpiacon.
A kormányfő kitért arra, hogy az esélyegyenlőség megteremtése érdekében megmarad a területtel foglalkozó miniszteri poszt. Az egészség és a gyógyítás kérdésköre kapcsán Medgyessy Péter kijelentette: a cél az, hogy 2010-re a magyar emberek várható élettartama három évvel hosszabbodjon meg.
Reagálások
"Üres ígéreteket, fedezet nélküli mondatokat kaptunk" - kommentálta a kormányfő országértékelő beszédét a parlamentben hétfőn Áder János, a Fidesz frakcióvezetője. "A miniszterelnök körül lévő pr-felelősök felkészült emberek, érthetetlen hát, miért áll a magyar miniszterelnök ország-világ előtt úgy, mint egy rakás szerencsétlenség" - mondta az ellenzéki politikus. Áder szerint a kormányfőnek nehezen lehet hinni, mert a kabinet ígéretei ellenére emelkedett a gáz ára, szűkültek az otthonteremtés lehetőségei, nőtt a diákhitel kamata, nem épültek kollégiumi férőhelyek, új adókat vezettek be. "Ahelyett, hogy a 30 millióért idehívott amerikai kampánytanácsadók által megírt beszédet felolvasta, foglalkozhatott volna a magyar gazdák gondjaival" - jelentette ki, hozzátéve, hogy a hétfőn elkezdődött gazdademonstrációra nem került volna sor, ha betartják a 2002-ben aláírt politikai megállapodást, amelyben vállalták, hogy javítják a magyar gazdák versenyfeltételeit.
Kuncze Gábor (SZDSZ) leszögezte, az SZDSZ már régóta fordulatot sürget a magyar gazdaságban. "Mást kell csinálni, mint amit az elmúlt három évben" - tette hozzá, jelezve, hogy az egyensúlyi folyamatok bomlása az Orbán-kormány utolsó évében kezdődött. Az agrárium helyzetéről Kuncze "szomorúan állapította meg", hogy ez a terület 14 éve "a politika játszótere". Hangot adott meggyőződésének, miszerint a gazdademonstrációnak politikai háttere van.
Szokatlan és meglepő megoldásokat javasolt országértékelő beszédében Medgyessy Péter, de mivel egy miniszterelnök tette, ezért érdemes elgondolkodni rajta - mondta Orbán Viktor hétfőn a Parlament folyosóján újságíróknak, a kormányfő beszédét követően. Az európai parlamenti közös listára tett javaslatról azt mondta: "európai léptékkel mérve is nagyívű a javaslat, hiszen Európában tudomásom szerint ilyen példa sohasem volt". "Én nem lennék olyan elutasító és gunyoros, mint Kuncze frakcióvezető volt, azt mondom, hogy adjunk egy lehetőséget a miniszterelnöknek, hogy elmondja, mire is gondolt" - tette hozzá, az SZDSZ elnökének véleményére utalva, miszerint "érdekes" a javaslat. A parlament létszámának csökkentéséről, valamint a köztársasági elnök közvetlen megválasztásáról Orbán Viktor úgy vélekedett: ezekről mind lehet beszélni. Arra a kérdésre, hogy egyetért-e a javaslatokkal, azt válaszolta: "azt gondolom, hogy Magyarország ma egy 200 fős parlamenttel tudna igazán optimálisan működni".
A miniszterelnök beszéde a nyolcvanas évek közepére és az azt követő évekre emlékeztet, amikor a szocializmus leszállóágban volt, de az akkori politikusi megnyilvánulások derűről és optimizmusról tettek tanúbizonyságot - jelentette ki Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője a parlamentben. "A miniszterelnök beszéde egy olyan képet vázolt fel nekünk, amely szép és követhető lenne, de a valóságtól meglehetősen távol van." A valóság ma kint történik az utakon, ahol a gazdák végső elkeseredésükben az ellenállás formáját választották - vélte. Herényi szerint az életnek egyetlen egy olyan területe sincs, "ahol az esélyeink a kormány áldásos tevékenységének köszönhetően javultak volna". Az "erős forintból sikerült gyenge forintot csinálni", a csökkenő inflációból növekvő lett. "A húsz hónap, ami mögöttünk áll, a kormányzati kudarcok sorozata volt, ezért azt a beismerést várják a miniszterelnöktől, hogy az út, amelyen a kormány igyekszik vezetni az országot, hibás és téves" - jelentette ki, hozzátéve: pótköltségvetésre van szükség, mert e nélkül "ebből a kátyúból az ország nem fog kivergődni". (MTI)