Egy kivétellel minden NATO-tagállam belement a védelmi kiadások 5 százalékra emelésébe

Orbán Viktor korábban arról beszélt, hogy ez tüdőn lőné a magyar gazdaságot.

  • hvg.hu hvg.hu
Egy kivétellel minden NATO-tagállam belement a védelmi kiadások 5 százalékra emelésébe

Spanyolország kivételével az összes NATO-tagállam beleegyezett abba, hogy védelmi költségeit a GDP-jéhez viszonyítva 5 százalékra emeli – jelentette a Reuters hírügynökség.

Mark Rutte NATO-főtitkár javaslata szerint az alapvető védelmi kiadások a jelenlegi 2-ről 3,5 százalékra emelkednek majd, ehhez jön hozzá további 1,5 százalék olyan kapcsolódó ügyekre mint a kiberbiztonság, vagy utak és hidak katonai járművek számára is használhatóvá alakítására. Az emelést 2035-ig kell végrehajtani.

A tagállamok vasárnap hagyták jóvá a szöveget – amelynek tartalma a szerdán kezdődő hágai csúcstalálkozón válik majd hivatalossá. Pedro Sanchez spanyol miniszterelnök azonban azt jelezte, hogy az országa nem csatlakozik a megállapodáshoz: a GDP 2,1 százalékának megfelelő összeget költ majd védelmi célokra.

A kormányfő már csütörtökön bejelentette, hogy észszerűtlennek és kontraproduktívnak tartja a ráfordítás növelését, és hogy a kormányoknak jogukban áll dönteni arról, meghozzák-e ezt az áldozatot. Felhívta a figyelmet arra, hogy a védelmi kiadások 2-ről 5 százalékra emelése lassítaná a gazdaság növekedését, amely azonban szükséges ahhoz, hogy a kiadások fenntarthatók legyenek.

Sanchez hangsúlyozta: az emberiségnek ma nagyobb biztonságra van szüksége, mint korábban, de egyúttal sokkal több diplomáciára, együttműködésre és szolidaritásra is az országok között.

A védelmi kiadások 5 százalékra növelése Donald Trump amerikai elnök hosszú ideje megfogalmazott követelése. A hónap elején Pete Hegseth amerikai védelmi miniszter arról beszélt, biztos abban, hogy a hónap végéig döntés születik a kötelezettségvállalási szint növeléséről.

Korábban Orbán Viktor miniszterelnök egyértelműen megfogalmazta, ez milyen nehézségeket okozna a magyar gazdaságnak. Márciusban úgy nyilatkozott:

az lenne a jó, ha a GDP 2 százalékát sem kellene befizetnünk, mert bár vért izzadtunk, eddig kipréseltük magunkból. Ha pedig az arányt tényleg fel kell emelni, az tüdőn lövi a magyar gazdaságot, megfektet minket, akkor az egy fél hadigazdálkodás.”

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Nem félünk eléggé

Drámaian nő a kibertámadások gyakorisága és súlyossága. Lépni kell! Nem csak a józan üzleti megfontolás, hanem a jogszabályoknak való megfelelés érdekében is.

Mi az időszakos böjtölés gyenge pontja, és mi a funkcionális élelmiszer? Dietetikus értékelte a legdivatosabb diétákat

Mi az időszakos böjtölés gyenge pontja, és mi a funkcionális élelmiszer? Dietetikus értékelte a legdivatosabb diétákat

Ketogén, 90 napos, mikrobiom- és kortizolcsökkentő: a divatdiéták akár be is válhatnak, de legalább egy baj biztosan van velük. Hogyan válasszuk ki a nekünk megfelelő módszert? Mennyi időt adjunk magunknak, ha a testsúlyunk 5-10 százalékát akarjuk leadni? Miért tartják még mindig a mediterrán típusú étrendeket a legjobbnak? Szűcs Zsuzsanna, a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének elnöke válaszolt.