Cukorbajt okozhat a vesekő zúzása

1 perc

2006.05.10. 11:51

A vesekő eltávolításakor alkalmazott lökéshullám (LH) kezelés közel négyszeresére növeli a cukorbetegség kialakulását – állítja a Mayo Clinic 19 évet átfogó tanulmánya.

A kutatások szerint az úgynevezett nem invazív (testen kívüli) módszer, mely felerősített hanghullámok segítségével zúzza szét a veseköveket, növeli a magas vérnyomás kockázatát. Dr. Amy Kranbeck orvosokból álló csapata közel 600 pácienst tanulmányozott vesekőkezelésük után 19 évvel. Az adatokból kiderült: az LH-kezelés alkalmazása után 3,75-ször valószínűbb a későbbi diabétesz diagnosztizálása. Egyúttal a cukorbaj kockázatát tovább növelte a kezelések száma és intenzitása.

Vesekőzúzás

A testen kívüli lökéshullámokkal végzett vesekőzúzás (Extracorporale Stosswellen Lithotripsie = ESWL) módszerének alkalmazása az 1980-as évek elején kezdődött Németországban. Az ehhez szükséges készülékek gyártásával és fejlesztésével végül az egész világon elterjedt. A lökéshullám folyadékban gyakorlatilag változás nélkül keresztülhalad, azonban szilárd testnek ütközve abban alakváltozást hoz létre.

A kutatók úgy vélik: a cukorbetegség kialakulásának oka az, hogy a lökéshullámok veszélyesek a hasnyálmirigy Langerhans-szigetek sejtjeire. A lithotriptor - mellyel az LH-kezelést végzik – hatósugarába a hasnyálmirigy ugyanis „belelóg”. Dr. Joseph Segura társszerző elmondta, hogy a Mayo urológusai a többi alternatív módszerrel egyetemben továbbra is alkalmazzák a vesekő kezelésében a lökéshullám terápiát, mivel ez milliókat érint az USA-ban. Magyarországon a vesekövek 90-92 százalékát lökéshullám segítségével távolítják el.