Az állami alkalmazottakon spórol a kormány, nehogy mások érezzék a megszorítást

Muszáj költségvetési szigort felmutatnia a kormánynak, de ennyi idővel a választás előtt ezt úgy kell megcsinálnia, hogy ne az átlagember szenvedje meg igazán. Az eredmény: az állami cégeknek kell spórolniuk a dolgozóikon. Az állam nem omlik össze, a költségvetés viszont bajban van, úgy is, hogy már a sokadik hasonló lépést tették meg.

Az állami alkalmazottakon spórol a kormány, nehogy mások érezzék a megszorítást

Miután napokon át a Pride utóélete, majd a fővárosi költségvetés utolsó pillanatos megszavazása volt az igazán fontos hír, hétfőn késő este teljes csendben kijött a Magyar Közlönyben Orbán Viktor aláírásával egy kormányrendelet, benne újabb megszorításokkal. A kormány úgy döntött, hogy – természetesen mi másra, mint az Ukrajnában dúló háborúra hivatkozva – az állami tulajdonú cégek kötelesek csökkenteni a kiadásaikat félévnyi személyi jellegű kiadásuk 5 százalékával, elsősorban a személyi kiadásaik terhére. Magyarul vagy a fizetéseket csökkentsék, vagy a létszámot, ezt már rájuk bízták. A rendelet alól harminc olyan nagyobb cég kapott felmentést, mint például az MVM, a MÁV, a Magyar Posta, a Büntetés-végrehajtás, vagy épp az MNB.

Nem nehéz ebbe belelátni azt: akkora a baj a költségvetéssel, hogy az állam kénytelen a saját alkalmazottjain is spórolni. Főleg, hogy már nem ez az első alkalom, amikor ilyen döntés születik. Sőt: az állami vállalatokra vonatkozó megtakarítási rendeletet a kormány gyakorlatilag azonos formában kiadta tavaly nyáron, igaz, akkor csak négyhavi bértömeg 5 százalékát kellett visszafizetniük az államkasszába.

Persze miközben ez a rendelet sok cégnél megfogja a kiadásokat, és összességében is felmutat valamennyi költségvetési szigort, önmagában nem fogja helyrebillenteni a büdzsé egyensúlyát. Miközben már százmilliárdos nagyságrendű számokat lehet dobálni arról, hogy mennyivel fogjuk túllépni a költségvetés eredetileg tervezett hiánycélját, az állami dolgozókon történő spórolás legfeljebb néhány milliárd forintot hoz be az államkasszába.

Milyen hatása lehet az új, 3 százalékos kamatozású lakásvásárlási hitelnek?

Orbán Viktor bejelentése alapján 3 százalékos kamatozás mellett kaphatnak lakáscélú jelzáloghitelt azok, akik első ingatlanjukat vásárolnák meg. De mennyit nyerhetnek az érintettek az új kölcsön indulásával? Hogyan hathat az új támogatás a lakáspiacra? Milyen feltételei lehetnek? A Bankmonitor szakértői elemezték a bejelentést.