Reagált a Pride-on fellépő kokárdás drag queen Orbán és a Csík zenekar énekesnőjének véleményére

A megszólaló drag queenek szerint is volt polgárpukkasztás a műsorukban, de azt szeretnék, ha az emberek megértenék, hogy amit ők csinálnak, az egy előadó-művészeti ág, és nem egy szexuális perverzió.

  • HVG HVG
Reagált a Pride-on fellépő kokárdás drag queen Orbán és a Csík zenekar énekesnőjének véleményére

Sajnálja, hogy nem tetszett a produkciója a Csík zenekar énekesnőjének, de nem is feltétlenül gyönyörködtetni akart vele – nyilatkozta a Telexnek adott interjújában Mia Szösz, a szombati Pride-on a Most múlik pontosanra táncoló drag queen, akinek produkcióját felkapta a kormánysajtó, a róla készült videót pedig még Orbán Viktor is megosztotta – nem éppen pozitív felütéssel.

Majorosi Mariannát, a Csík zenekar énekesnőjét állítása szerint mélységesen felháborította, hogy a szombati Pride-on lejátszották az ő feldolgozásukban a Most múlik pontosan című Quimby-dalt, amelyet egy nemzeti színekbe öltözött drag queen adott elő. Majorosi azt írta, igyekszik megkeresni a módját annak, hogy ilyesmi többé ne forduljon elő.

A Csík Zenekar énekesnőjét mélységesen felháborítja, hogy a Pride-on elhangzott tőlük egy dal

Majorosi Marianna Orbán Viktor videója alatt írta meg egy kommentben, hogy igyekszik megkeresni a módját, hogy ilyesmi többé ne forduljon elő.

Azóta Orbán Viktor is támogatásáról biztosította az énekesnőt, és a dalt szerző Quimby is megszólalt, arra kérve minden szervezőt, hogy ha szeretnék felhasználni a zenéjüket, előtte jelezzék nekik, hogy az milyen kontextusban történne.

A Telex megkereste a videóban szereplő Mia Szöszt és egy másik pride-os fellépőt, a műsorszámában egy narancsot széttépő Emma Rebelt. „Láttam, hogy a jobboldali média tele van velem és Miával, és hogy szerintük én vagyok a sátán az egyik táncmozdulatom miatt. Mia meg hazaáruló, mert ledobta a kokárdáját a földre – az mindegy, hogy pont a lényeget nem vették észre benne” – mondta Emma Rebel, aki szerint volt a műsorukban polgárpukkasztás is, de úgy véli, a draget nem lehet polgárpukkasztás nélkül csinálni.

Mia Szösz elárulta, szerinte miről is szólt igazából a kokárdát a földre dobó és transz zászlót előhúzó performansza: „Azt akartam üzenni a transznemű embereknek, hogy fontolják meg, hogy mi a fontosabb a számukra: az identitásuk vagy a hazájuk. Lehet, hogy ez rosszul hangzik, pedig nem hazaárulásra akarok senkit rávenni, de jelen helyzetben a transzok a marginalizált csoporton belül is a legesleg-marginalizáltabbak, és néha szinte hajtóvadászatot indítanak ellenük” – mondta Mia Szösz, aki azért is csinálja a draget, hogy az LMBTQ+-közösség láthatóságát növelje.

„Amikor a miniszterelnök először beszélt a Pride betiltásáról, életemben először nagyon megijedtem, hogy mostantól tényleg az lesz, hogy az utcára se fogok tudni kimenni. A nővérem nyugtatott meg, hogy ne legyek hülye, eddig is aktivistáskodtam, most meg főleg muszáj lesz hallatni a hangomat” – emlékezett vissza Emma Rebel, aki szeretné tudatosítani az emberekben, hogy a drag „egy előadó-művészeti ág, nem egy beteg szexuális perverzió”.

Milyen hatása lehet az új, 3 százalékos kamatozású lakásvásárlási hitelnek?

Orbán Viktor bejelentése alapján 3 százalékos kamatozás mellett kaphatnak lakáscélú jelzáloghitelt azok, akik első ingatlanjukat vásárolnák meg. De mennyit nyerhetnek az érintettek az új kölcsön indulásával? Hogyan hathat az új támogatás a lakáspiacra? Milyen feltételei lehetnek? A Bankmonitor szakértői elemezték a bejelentést.