Eltörölné az AIDS elleni gyógyszerek szabadalmi díját az EP

2 perc

2006.12.01. 08:03

December 1-je az AIDS elleni küzdelem világnapja. Az EP csütörtökön vitázott, majd 546-34-24 arányban állásfoglalást fogadott el a betegség elleni küzdelemről.

Az UNAIDS 2006. novemberi jelentése szerint az idén több mint 4 millióval nőtt a fertőzöttek száma világszerte. A jelenleg 39,5 millióra tehető HIV- és AIDS-fertőzött 95 százaléka fejlődő országban él. A jelentés kiemeli, hogy a körülbelül 15 millió HIV- és AIDS-árvának csupán 5 százaléka részesül orvosi segítségben.

A csütörtökön elfogadott állásfoglalás szerint az Európai Parlament kezdeményezi a gyógyszerszabadalmi korlátozások enyhítését. A képviselők az erre vonatkozó TRIPS-egyezmény módosításával javítanák a gyógyszerekhez való hozzáférést.

Az EP sajtószolgálatának tájékoztatása szerint a képviselők helyeslik, hogy az EU hetedik kutatási keretprogramjába felvették a HIV vírussal és az AIDS-szel kapcsolatos kutatásokat. A parlament úgy véli, hogy a nőket be kell vonni minden klinikai kutatásba, így az oltóanyag-kísérletekbe is. Ösztönzik továbbá a női megelőzési módszerek, például mikrobaölő szerek, óvszerek kifejlesztését.

Az európai törvényhozás felszólítja a járványokkal sújtott országokat: haladéktalanul alkalmazzák a TRIPS-egyezményt, hogy hozzáférjenek a szükséges gyógyszerekhez anélkül, hogy a jogok tulajdonosainak szabadalmi díjat kelljen fizetniük. Az állásfoglalás emlékeztet: 2000 óta a generikus gyógyszerek éles versenye hozzájárult ahhoz, hogy az elsődleges AIDS-gyógyszerek ára 99 százalékkal, azaz körülbelül 130 dollárra csökkenjen, azonban a második vonalba tartozó gyógyszerek - amelyekre a betegeknek a rezisztencia növekedése miatt van szükségük - ára továbbra is magas. Az állásfoglalás nehezményezi, hogy a legfontosabb generikus gyógyszereket gyártó országokban egyre több a szabadalmi korlátozó intézkedés.

„Az AIDS-gyógyszerek 74 százaléka még mindig monopólium-előnyöket élvez” - fogalmaz a WTO jelentése, amely felhívja a figyelmet arra is, hogy az afrikaiak 77 százaléka nem jut hozzá a kezeléshez. A parlament eltörölné a kényszerengedélyek jóváhagyási eljárásait is.

Az EP felszólítja az IMF-et, hogy az szüntessen meg bizonyos monetáris feltételeket, költségvetési plafonértékeket, amelyek egyes országokat arra kényszerítenek, hogy korlátozzák közegészségügyi és oktatási kiadásaikat.

A képviselők kérik a Bizottságot, hogy növelje 1 milliárd euróra a HIV-vírus és az AIDS, a malária és a tuberkulózis elleni globális alaphoz való hozzájárulását. Az EP azt kéri a tagállamoktól és a G8 tagjaitól, hogy jövőre növeljék hozzájárulásukat 7 milliárd euróra, 2008-re pedig már 8 milliárdra. A parlament támogatja az ENSZ 2005-ös világ-csúcstalálkozóján tett kötelezettségvállalást is, amely szerint 2010-re általános hozzáférést kell biztosítani a HIV- és AIDS-megelőzéssel kapcsolatos szolgáltatásokhoz, kezelésekhez és ellátáshoz.

A parlament felszólítja az USA újonnan megválasztott kongresszusát, hogy vonja vissza az úgynevezett „általános tilalmi szabályát”. E szabályozás szerint „a nem amerikai nem kormányzati szervezetek nem finanszírozhatnak olyan reproduktív egészségügyi szervezeteket, amelyek terhesség-megszakítással kapcsolatos tanácsadással foglalkoznak”.

Az EP a gyógyszergyártó vállalatoktól elvárja, hogy hagyjanak fel a gazdag országok kormányainál folytatott lobbizással, amely arra irányul, hogy azok szigorúbb szellemi tulajdonjogi szabályozást ösztönözzenek világszerte.

A vitában felszólaló Gurmai Zita (MSZP) azt mondta: Magyaroszágon a helyzet nem rossz, de ettől még a problémák ugyanúgy érzékelhetők. Kitért arra is, hogy a kezeletlen nemi fertőzések több nagyságrenddel megnövelik az AIDS kockázatát, s az AIDS- és a HIV-fertőzötteknek sokkal nehezebb megfelelő orvosi ellátáshoz jutni, ha egyáltalán hozzájuthatnak. „Nem lehet eléggé hangsúlyozni a megelőzés, ezen belül is a tájékoztatás fontosságát” - tette hozzá a képviselőnő.