Ahogy a hvg.hu már tervezetként ismertette, a csütörtök esti Magyar Közlönyben megjelent rendelet azt mondja ki, hogy a rendőrség „az általánosnál nagyobb távolságra is lezárhatja a fokozott védelmet igénylő nemzetközileg védett személy, illetve az őt kísérő delegáció tartózkodási helyét azon személy előtt, aki fokozott védelmet igénylő nemzetközileg védett személy korábbi magyarországi látogatása alkalmával a fokozott védelmet igénylő nemzetközileg védett személy biztonságának, illetve […] magyarországi programja zavartalan lebonyolításának veszélyeztetésére alkalmas magatartást tanúsított”.
Már érthető, miért rendeltek 3000 darab új, kínainak tűnő nyomkövetős okosórát a hatóságok, miközben ennek csak alig több mint a harmada van használatban raboknál és bűnügyi felügyelet alatt állóknál. Az eszköz pontossága mellett az is kérdés, van-e jogalap távol tartani azokat, akiket veszélyesnek ítéltek a védett személyekre nézve.
Ha valaki az ilyen intézkedést 365 napon belül második alkalommal megsérti, a rendőrség kijelölheti azt a területet, amelyet nem hagyhat el, és ennek eredményességét „elektronikus eszköz segítségével ellenőrizheti”.
Ezúttal indoklás is van: azért van szükség erre a módosításra, mert „a nemzetközileg védett személyek védelmével kapcsolatos rendőrségi feladatok megfelelő szakmai színvonalon megvalósuló, eredményes ellátása hazánk nemzetközi megítélése mellett az állam nemzetközi célkitűzéseinek a megvalósítására, valamint a gazdasági kapcsolatok alakulására is kimutatható hatással lehet”.
A korlátozásokat a magyarországi program zavartalan lebonyolítását veszélyeztető körülmény megszűnésekor, de legkésőbb a védett személy Magyarországról történő távozását követően haladéktalanul meg kell szüntetni.
Mi van, ha az illető nem jelentkezik? Körözést, elfogatóparancsot nem adhatnak ki ellene, mivel azt csak bűncselekmény gyanújával tehetnék.
Miből gondolja a hatóság, hogy ha valaki egyszer meg is tette, ismét meg akarná zavarná egy védett személy programját, ami közben nem is bűncselekmény-gyanú?
Egyáltalán honnan tudja a rendőrség, hogy kit akar távol(abb) tartani a protokolleseménytől, a vendégtől, ha az illető személyazonosságát nem ismeri, hiszen korábban nem indult ellene büntető vagy szabálysértési eljárás?
Ráküldik esetleg a TEK-et mindenkire, aki az illető külföldi védett személy legutóbbi látogatásán tüntetett az illető ellen, hogy hozzák be őket nyomkövető felhelyezésre?
Honnan tudnák pontosan, hogy kik voltak ott a legutóbbi alkalommal? Netán rögzítették az eseményt, beazonosítottak mindent résztvevőt, majd tárolták az adataikat?
Nyitóképünkön Hszi Csin-ping kíni elnök fogadása a várban 2024 májusában, fotó: Veres Viktor
Büszkén hirdeti magát Budapest legelőkelőbb éttermei közt a Nobu, az étterem alapvetés a világsztárok között is. Most betekintést kaptunk arról, hogy az alapító Nobuyuki Matsuhisa szellemében hogyan készül náluk a japán konyha egyik legegyszerűbb, mégis legelőkelőbb fogása, a szasimi.