Csányi részben Urbán nyakába varrta az OTP elleni támadást

3 perc

2008.10.10. 10:17

Az OTP Bank likviditása erős, a banknak jelentős tartalékai vannak – jelentette ki Csányi Sándor, a pénzintézet elnök-vezérigazgatója a Veres János pénzügyminiszterrel és Simor András jegybankelnökkel tartott közös sajtótájékoztatón. Egyben elmondta, hogy nem adta volna el Mol-papírjait, ha tudja, mekkora hullámot ver az ügylet.

Urbán László OTP vezérigazgató-helyettes. Ki issza ki a keserű poharat?
© Müller Judit
Az OTP tőkehelyzete rendkívül erős – szögezte le a bankvezér –, a 14 százalékos tőkemegfelelési mutatóra kevés bank esetében van példa. „Nem segítette az OTP piaci értékelését az Urbán László vezérigazgató-helyettes által Bécsben tett nyilatkozat, amelyet úgy fordítottak le, hogy az OTP túlélésre rendezkedett be. Ez valójában azt jelentette, hogy az elmúlt hónapokban a bank olyan üzletpolitikát folytatott, hogy bármilyen válságot kibírjon” – fejtegette Csányi. Ennek megfelelően ha az idén vagy jövőre egyelten eurókötvényt se tudnának kibocsátani, valamint vissza kellene fizetni, és nem tudnák megújítani a lejáró eurókötvényeket, a bank ezt gond nélkül meg tudná tenni úgy, hogy közben 100 milliárdos nagyságrendű likviditási tartalékai maradnának – mutatott az OTP pénzügyi erejére a társaság vezetője.

Urbán László Washingtonból válaszol


Urbán Lászlót, az OTP Bank vezérigazgató-helyettesét, arra kértük, hogy reagáljon főnöke, Csányi Sándor megjegyzésére, miszerint „nem segítette az OTP piaci értékelését az Urbán László által Bécsben tett nyilatkozat, amelyet úgy fordítottak le, hogy az OTP túlélésre rendezkedett be”. A  Washingtonban tartózkodó vezérigazgató-helyettes tőlünk értesült  a közvetett bírálatról. Mint elmondta, sajnálja, hogy összefüggéseiből ragadták ki szavait a Reuters és más orgánumok újságírói, és ez félreértésre adott okot. Ő valójában azt mondta, hogy az OTP jó előre felkészült az esetleges nehéz időkre, megfelelő a likviditása, így pótlólagos forrásbevonás nélkül akár a jövő év végéig állja a sarat, bármekkora is legyen a válság – ezt az üzenetet értelmezték félre a sajtó munkatársai.

A bank nem veszteséges, nincsenek direkt kitettségei, eszközeinek minősége nem romlott. Még ma sem kell módosítani a bank éves profit előrejelzését, várhatóan egymilliárd eurót meghaladó nyereséget érnek el, amely a tőkére vetítve 25 százalék fölötti megtérülést jelent. Ezt az elnök-vezérigazgató egyedülállónak nevezte.

Csányi Sándor kijelentette: „Mindezek tükrében számomra érthetetlennek tűnik az utóbbi időben a piacon beindult mozgás, különösen érthetetlen a csütörtöki kereskedés zárószakaszában bekövetkezett mozgás. Úgy gondoljuk, hogy tudatos támadás áll a mozgások mögött.” (Csütörtökön az OTP részvények árfolyama 14,33 százalékkal 3.855 forintra esett, elsősorban a zárószakaszban érkezett megbízás miatt, ami mögött piaci pletykák szerint egy nagy külföldi eladó volt. A Reuters Londonból azt jelentette, hogy olyan híresztelések kerültek napvilágra, amelyek szerint az OTP-t a kormány megmentené. Ezt később a kormányszóvivő és Veres János is cáfolta.)

Ha tudta volna, nem adja el... (Oldaltörés)

Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója. Jó erőben
© Bánkuti András
Az OTP pénteken a rendőrségen, a brit hatóságoknál pedig a jövő héten tőkebefektetési csalás miatt ismeretlen tettes ellen feljelentést tesz, mert úgy gondolják, hogy az „utolsó perces” megbízások alkalmasak arra, hogy másokat részvényeik eladására bírjanak és nem valós képet tükröznek a piacról, mindezek rémhírterjesztéssel párosulnak. Ha a rendőrség segítséget várna a banktól, nagy valószínűséggel meg tudnák nevezni azt a hedge fundot vagy személyt, aki a megbízásokat adta, illetve a rémhírterjesztést elkövette – mondta Csányi Sándor. Szerinte a részvényárfolyamok elmúlt félévi mozgását nézve, az OTP csütörtökön érte be a régiós versenytársak papírjainak esését. Eddig az OTP árfolyama felülteljesítő volt.

A mostani támadás olyan figyelmeztetés volt, ami miatt növelik tartalékaikat devizában és forintban, ezért üzleti aktivitásuk csökken, de nem jelentős mértékben. Eddig nem azonban interveniáltak néhány részvény vásárlásától eltekintve.

A pénzügyminiszter elmondta, hogy a kormány felajánlotta az OTP-nek a bankközi hitelek garanciáját, ám ezzel a bank nem kívánt élni. Csányi erre reagálva azt mondta: „Külső likviditásra nincs szükségünk. Természetesen, amennyiben a piacon ilyen megfelelő árral rendelkezésre áll, akkor ezt felvennénk, de a hozamok oly mértékben emelkedtek, hogy nem kívánunk sem kötvényt kibocsátani, sem hitelt felvenni" – magyarázta Csányi Sándor.

Arra a kérdésre, hogy ő maga miért adta el Mol-részvényeit kedden, a bankvezér azt mondta: semmilyen speciális oka nincs. "Nekem is vannak OTP-részvényeim, amelyek mögött hitel van, nekem is kellett letétet növelnem, kellett hozzá likviditást teremtenem. Ha tudom, hogy ilyen hullámokat indít el, nem adtam volna el" – mondta Csányi Sándor.