Karriermentő tippek ínséges időkre

2 perc

2008.11.13. 04:45

Hogy lehet, hogy valaki azonnal rátalál álmai állására és sínre kerül az élete, míg mások évekig építgetik pályájukat és csak kínkeservesen jutnak előre? Miért egyszerű az előrejutás azoknak, akiknek van befolyásos ismerősük? Ezeket a kérdéseket mindenki felteszi magának, ha eljut arra a pontra, ahonnan – úgy érzi –, nincs tovább. Hogyan győzhető le a végső kétségbeesés? Tippek.

Ahhoz, hogy úgy érezd, megbecsülnek munkahelyeden, először saját magaddal kell megbékélned. Ha úgy érzed, a cégnek nincs rád szüksége, munkádat is ebben a szellemben végzed majd – vagyis kevés örömöt lelsz majd benne.

„Könnyű hátradőlni, és arra várni, hogy valaki felajánlja álmaid állását. Ez valószínűleg sosem fog megtörténni. Tény, hogy keményen kell dolgozni, és meg kell dolgozni az apró sikerekért” - írja John Liptak, a Carrier Quizzies című könyv szerzője. „Sokan félnek attól, hogy terveket szőjenek, és megpróbálják elérni a kitűzött céljukat, mondván úgysem fog sikerülni” – teszi hozzá Liptak. Íme néhány módszer, hogyan haladj előre!

Légy céltudatos!

Zsákutca? Van kiút.
© sxc.hu
Ne térj le a saját magad által kijelölt útról, akkor sem, ha egy-egy kudarc elkeserít – nem boldogulsz a feladattal, amivel megbíztak, lemaradtál egy biztosnak látszó üzletről vagy úgy érzed, minden összesküdött ellened és nem haladsz a munkáddal. Akkor se csüggedj, ha néhány kolléga megpróbál eltántorítani a célodtól, esetleg keresztbe tesznek neked. Ne figyelj azokra, akik jobban tudják, megmondják, mit kellene tenned és hogyan. Tanácsot elfogadhatsz, de inkább azoknak a véleményére adj, akik már letettek valamit az asztalra, és akikben megbízol.

Gyűrd le a bizonytalanságot!

Ahhoz, hogy elérd céljaidat, határozottságra, helyes, olykor helytelen döntésekre is szükség van. Úgy érzed, egy helyben topogsz, nem jutsz előre, és esélyed sincs az előrelépésre, esetleg előléptetésre? Ha zsákutcába jutottál, kérj tanácsot, első körben egy kívülállótól. Kérdezd meg barátaidat, mit tennének a helyedben, hátha ők is voltak már hasonló helyzetben. Családod véleményét is kérd ki, ők amúgy is közvetlen közelről látják, mi a problémád. Főnöködtől, kollégáidtól is kérhetsz tanácsot, ám azt ne feledd, hogy mindegyiküknek más az érdeke, nem feltétlenül a te szempontjaidat tartják szem előtt. Ha a főnök elégedett veled, és szeretne megtartani, mindent megtesz, hogy meggyőzzön arról, jó helyen vagy, míg kollégád ugyanebben a helyzetben lehet, hogy szeretne az ajtón kívül látni, hogy ne zavard a köreit.

Köss kompromisszumot!

Az előrejutáshoz néha szükség van arra, hogy föladj valamit elveidből, elvárásaidból. Ha kompromisszumot kell kötnöd, ne érezd úgy, hogy megalkuvó vagy, inkább gondolj arra, hogy újabb lépést tettél célod felé. A kompromisszumkészség jól jövedelmező lehet, ha emellett kiállsz magadért, nem kell attól tartanod, hogy a többeik átgázolnak rajtad. Ugyanakkor ügyelj arra, hogy ne bólints rá rögtön a másik ajánlatára, javaslatára, ne adj neki igazat anélkül, hogy saját érdekeidet próbálnád megvédeni, mert az nem kompromisszum, hanem beleegyezés. Harcolj ki apró engedményeket! Ezek a sikerek föllelkesítenek és új lendületet adnak, ha lelkesedésed, munkakedved időközben lelohadt.

Aludj rá egyet!

Ha nem vagy biztos benne, hogy munkáddal kapcsolatban helyes döntést hozol, vagy nem tudod, jó úton haladsz-e, és hiába kérted a hozzád közelállók véleményét, továbbra is bizonytalan vagy, aludj rá egyet. Soha ne dönts hirtelen felindulásból! Gondold át, hogy hosszú távon mi lenne a legjobb, és az előnyöket, illetve hátrányokat mérlegelve dönts.