Felszámolás alatti cég: megúszhatja-e a munkabérek kifizetését?

1 perc

2008.11.19. 08:48

Mennyi ideig ad mentességet a csődvédelem a felszámolási eljárás ellen? Megteheti-e a munkáltató, hogy nem fizeti ki dolgozóinak az alapbérét, ha felszámolják a céget? Olvasóink kérdéseire dr. Czibor Zsolt, a Coface szakértője válaszol.

Mennyi ideig ad mentességet a csődvédelem a felszámolási eljárás ellen? Mennyi idő áll rendelkezésre, hogy rendeződjenek a csődvédelemért folyamodott cég anyagi viszonyai, esetlegesen egy befektető bevonásával?

A csődeljárás kezdő időpontja az a nap, amelyen az adós kérelme a bíróságra megérkezik. Az adós 30 napon belül köteles egyezségi tárgyalás megtartására, melynek eredményét három napon belül kell közölnie a bírósággal. A hitelezők 60-120 nap fizetési haladékot biztosíthatnak az adósnak. Tehát a hitelezői tárgyalás eredményétől függően 33-150 napos haladékhoz juthat az adós.

A cégemet, ahol már lassan egy éve dolgozom, látható módon elkezdték felszámolni. Erről minket, dolgozókat még nem tájékoztattak, de különbőző céges berkekből kiszivárgott, hogy pár napon belül megszűnik a cég. A munkahelyünkre még bejárunk, de munkánk már nincs. Az alapbérünk mellé jutalékokat kaptunk, amit érezhetően készülnek megvonni, de erről sem kaptunk pontos információt. Sőt, kilátásba helyezték, hogy mivel csődbe viszik a céget, lehet, hogy még az alapbért sem kapjuk meg.

Amennyiben a munkáltató csődvédelmet kért maga ellen, az a munkabér megfizetése ellen nem nyújt védelmet. (1991. évi XLIX. tv., (Csődtv.) 12.§(1) pont). A csődvédelemről egyébként a munkavállalókat kötelességük tájékoztatni (Csődtv. 8.§ (1)). A felszámolás során a béreket a felszámoló a bérgarancia-alapból (1994. évi LXVI. tv. (Bat.)) köteles igényelni és kifizetni, tehát a munkavállaló mindenféleképpen megkapja a bérét; hangsúlyozom: a munkavállaló, tehát nem az alvállalkozó. A felszámolás elrendeléséről a munkaadónak kötelező a munkavállalókat értesítenie. (Csődtv.31.§ (1) e pont).