Közel 202 milliárdos kerettel ír ki napelemtámogatást a kormány

1 perc

2021.09.02. 11:18

Uniós támogatásnak indult a kiírás, de megelőlegezi a kormány a pénzt, amíg az Európai Bizottsággal folyik a tárgyalás a költségvetésről.

Közel 202 milliárd forintos kerettel tervez lakossági napelemtelepítési és ehhez kapcsolódó fűtés-korszerűsítési támogatást kiírni a kormány – írja a Népszava. A kiírás eredendően uniós támogatásnak indult, ám a 2021–2027-es uniós költségvetéssel kapcsolatos, az Orbán-kormány és az Európai Bizottság közötti tárgyalások megrekedtek. A kormány mégis úgy döntött, hogy a hazai költségvetésből megelőlegezi a keretet.

A pályázat részleteiről a napelem.palyazat.gov.hu oldalon, illetve az ott elérhető pályázati felhívásban lehet olvasni. Innen kiderül például, hogy napelemes rendszer létesítésére lakásonként bruttó 2,896 millió forint igényelhető legfeljebb. De ugyanehhez kapcsolódóan igényelhető támogatás fűtési rendszerekre is. Az összegből a nyerteseknek semmit nem kell visszafizetniük. Támogatásra csak az jogosult, akinek otthonában az egy főre eső éves jövedelem nem haladja meg a 4,85 millió forintot. Hat lakásosnál nagyobb társasházakra, vagy céges résztulajdonú házakra nem lehet támogatást igényelni. Az ország nyolc térségében 2024-ig bezárólag évente egy-egy időpontban indul a jelentkezések befogadása. A megtámogatott beruházásokat legkésőbb 2026. június 30-ig kell befejezni.

A Népszava szerint az elmúlt hónapok során több szakmai szervezet is bírálta a főbb elemeiben már korábban megszellőztetett tervet. A bírálók hiányolták, hogy a fűtés támogatását nem kíséri a szigetelés fejlesztésének megfelelő támogatása is, vagyis könnyen pazarlásba fordulhat az energetikai zöldítés.

Felpörgetett megtérülés - az állami támogatás és a napelemes rendszerek terjedése

A háztartási napelemes rendszerek telepítésére is felhasználható állami támogatásoknak köszönhetően jelentősen megemelkedett az érdeklődés a megújuló energia felhasználása iránt. A megtérülési idő lerövidült, és egyre többen használják a házilag begyűjtött napenergiát az elektromos járművek töltésére is.