Nemzetközi lapszemle: Orbán Viktor újabb nemzetközi egyezményt gáncsolhat el

7 perc

2023.03.04. 08:00

Ezúttal az EU és az Afrikai-Karibi- és Csendes-óceáni (ACP) közösség megállapodásának jóváhagyása ügyében szólították fel Magyarországot, hogy ne akadályozza tovább a megállapodást. Lengyelország és Ukrajna azt sürgeti, hogy az orosz atomenergetikára is terjesszék ki a szankciókat. A Daily Telegraph szerint küszöbön áll a putyini Oroszország összeomlása, a Nyugatnak lépnie kell. Megjelent Timothy Garton Ash "útikalauza" Európa utóbbi 40 évének politika eseményeihez. Válogatás a világsajtó írásaiból.

Euractiv

Orbán kemény diplomáciája címmel az elemzés rámutat, hogy a nemzetközi porondon az államok jóformán minden eszközt bevethetnek, ha el akarják érni, amit szeretnének. Ezt bizonyítja a kerékkötő magyar hozzáállás Ukrajna megsegítése, a finn és svéd NATO-felvétel, valamint az EU és az Afrikai-Karibi- és Csendes-óceáni (ACP) közösség megállapodásának jóváhagyása ügyében.

Az Országgyűlés további két héttel elhalasztotta a döntést Stockholm és Helsinki NATO-tagságáról, pedig már fél éve lóg a levegőben az eljárás, miközben a miniszterelnök azt bizonygatja, hogy kormánya mindig is támogatta a csatlakozást. Ez a taktika a múlt decemberben hozott számára némi eredményt, amikor azzal fenyegetőzött, hogy megfúrja az Unió 18 milliárdos segélyét Kijev számára. Brüsszel ugyanis gyorsan jóváhagyta a magyar javaslatot a Covid-alap felhasználására.

De ettől a Bizottság még továbbra is nyomást fejt ki, hogy Magyarország szavatolja a jogállamot és a bírói függetlenséget. Az integráció elmélyítésének hívei az eset alapján azt mondják, pont ezért kell eltörölni a nemzeti vétót. Ám továbbra is minden ok megvan azt feltételezni, hogy a magyar harcmodor a jövőben is sikeres lesz.