Aczél Györgynek nem volt jó éve 1973, Koncz Zsuzsa lemeze is bajt csinált

A három T – Tiltott, Tűrt, Támogatott – bombabiztosnak hitt szisztémája jól működött, de nem zárt tökéletesen a feszültségekkel teli 1973-as évben. Lehalkítani igen, elhallgattatni nem tudták a hangoskodókat. Koncz Zsuzsa 50 éve megjelent, Jelbeszéd című albuma egyike volt a problematikus eseteknek.

Aczél Györgynek nem volt jó éve 1973, Koncz Zsuzsa lemeze is bajt csinált

Az a novemberi kora reggel is úgy indult, mint nagyon sok nap 1973-ban. Mindegy, hogy tavasz volt, nyár vagy ősz, a budapesti Balzac utcai ház nagy hatalmú, kivételezett lakója, Aczél György rágyújtott, ivott egy kávét, majd miután beült a szolgálati autójába, meggyőződéses materialista létére azon merengett, miért van az, hogy valami gonosz varázsló intésére egymás után jönnek a szocialista kulturális monolit sérthetetlenségét kikezdő ügyek. Ludassy Mária filozófus 1998-ban a Beszélőben azt írta, egyenesen lidércnyomásos év volt.

A januári ideológiai konferencián egy kis akarnok, Sütő Gábor pártkatona burkolt antiszemita és alig burkolt értelmiségellenes beszédet mondott, ennek lényege egyben figyelmeztetés is volt: nem jó irányban mennek a dolgok. Sütő „zsidó térnyerésre” jellemző bizonyítéka volt a Mózes bemutatása a Madách Színházban, a Chagall-kiállítás, a Salome az Operában és az Operettszínházban a Hegedűs a háztetőn. Az a döntés született, hogy „Salome szabadon ugrálhat”, a musicalt, mert annak erősebb a tömegvonzása, betiltották. A nyilvánosság legfeljebb arról értesülhetett, hogy ami eddig szem előtt volt vagy a duruzsolásnál erősebben hallatszott – mai kifejezéssel élve: mostantól nem elérhető. Észre sem vették, hogy filozófusból is párral kevesebb van, akárcsak ma.

Rádumálták Aczélt: így debütált nálunk 1973-ban a modern nyugati tánc

Kulturális sokként érte a budapestieket az 1973-as operaházi Béjart-est, amely a száz éve született Lőrinc György nélkül nem jöhetett volna létre.

Átlátnak és átnéznek Magyarországon – elégett a bizalmi tőkénk a diplomácia színpadán

Átlátnak és átnéznek Magyarországon – elégett a bizalmi tőkénk a diplomácia színpadán

Hiába próbálja magát a kormány nemzetközi tényezőnek bemutatni, 15 év dúlás után hatalmas feladat lesz újjáépíteni Magyarország tekintélyét a diplomáciában – mondja Hegedűs Dániel, a German Marshall Fund regionális igazgatója. Mi várható 2026 áprilisáig? Mi lenne a legveszélyesebb forgatókönyv a kormányváltás szempontjából? Mi lehet Amerika szerepe a Fidesz választási eredményében?