Emblematikus fejek új helyszínen – közelebb és beljebb léphetünk Birkás Ákos világába

6 perc

2024.01.03. 16:00

„Egy ember mindig érdekes” – ez a kijelentés, egy beszélgetésből kiemelt idézet, a címe Birkás Ákos emblematikus, a műfaj határait tágító, de alapvetően portrénak tekinthető képeiből rendezett kiállításának a Vintage Galériában. A 2018-ban elhunyt alkotó műveinek mostani válogatása alapos átgondolásokat és szándékokat mutat, és egyben egy új időszak kezdetét is jelzi a már lezárult életmű további történetében.

A mű
Kortárs művészeti tárgyú cikkeink, interjúink itt olvashatóak. A HVG Kiadó művészeti lapja, A mű itt elérhető.

Birkás Ákos művészként, tanárként, művészetelméleti kérdések és társadalmi ügyek iránt elmélyülten érdeklődő alkotóként, és nem utolsó sorban: sokak által szeretett emberként komoly űrt hagyott maga után. Meg persze egy öt évtized alatt felépült életművet is, melynek gondozására örökösei négy évvel ezelőtt életre hívták a héttagú kuratóriummal rendelkező Birkás Ákos Művészeti Alapítványt, mely a képek és dokumentumok számbavételén, felkutatásán, azonosításán, listázásán, fotóztatásán és esetenként restaurálásuk megszervezésén is dolgozik.

A kurátorok azt a döntést is meghozták, hogy a művész egykori anyagalériája, a Knoll Galéria szerepét a Vintage Galéria vegye át, azaz ezentúl ez utóbbi képviselje Birkás Ákost a kortárs művészet hazai és nemzetközi színterein. Erről és a kiállítás koncepciójáról is beszél az Alapítvány két tagja, Szipőcs Krisztina és Sasvári Edit, művészettörténész.

„A műkereskedelem világában az egyik fő szempont az, hogy minél magasabb áron keljen el egy műtárgy. De létezik egy másféle, kifejezetten gondoskodó, megőrző hozzáállás is, mert nem mindegy, hogy hová kerül egy adott műtárgy, mennyire hozzáférhetőek az alkotások a művész halála után” – mondja Szipőcs Krisztina, aki a mostani, és a 2016-os Ludwig Múzeum-beli retrospektív Birkás-kiállításnak is a kurátora volt. „A legfontosabb az, hogy az életmű megmaradjon, és a munkák tudományosan feldolgozva kerüljenek gyűjteményekbe, illetve megfelelő kontextusban legyenek kiállítva. Ezeket a szempontokat, illetve a nemzetközi színtéren való aktív jelenlétet figyelembe véve merült fel a Vintage Galéria neve a kurátorokban.”