A „láncra vert” olasz anarchista nő esete: tényleg túlkapást követtek el a magyar hatóságok?

13 perc

2024.02.01. 13:00

Már Orbán Viktor és Giorgia Meloni olasz miniszterelnök közötti tárgyaláson is terítékre került annak az olasz nőnek az ügye, akit azzal vádolnak, hogy társaival tavaly februárban Budapesten embereket vertek meg az utcán. Az Ilaria Salis és társai elleni eljárás tocsog a politikától: az antifák eleve politikai okok miatt támadtak meg embereket, a kormány pedig kezdetben politikai okokból mosta össze a támadókat a „nemzetközi baloldallal”. Most az olasz kormány veri a tamtamot, és kéri számon a magyar kormányon Salis fogva tartásának szerinte embertelen körülményeit, amiben az olasz média láttat politikai motivációt. De vajon mennyiben Salis-specifikus ez az ügy? Tényleg neki szól a „lábbilincs”, vagy ez másoknak is jár? Mi állhat az olasz reakciók hátterében, és számít-e bármit is, ha az olasz antifa érdekében már a legfelsőbb szinten jártak el? Egyebek mellett ezekre a kérdésekre próbáltunk válaszokat keresni.

„Ki az a Magyarországon fogva tartott olasz nő, Ilaria Salis, akinek az érdekében az olasz külügyminiszter, de még Giorgia Meloni olasz miniszterelnök is lobbizni kezdett a magyar kormány tagjainál, köztük Orbán Viktornál? Mivel vádolják Salist?

Azzal vádolják, hogy aktív részese volt azoknak a támadásoknak, amelyeket a magyar ügyészség szerint külföldi antifasiszta aktivisták – úgynevezett antifák – követtek el tavaly februárjában Budapesten: több embert vertek meg. Salis egyébként 39 éves, milánói, tanárnő és anarchista. (Frissítés: Cikkünk előző verziójában azt írtuk, hogy a támadások irányításával is vádolják Salist, ez azonban tévedés, azok levezénylésével nem őt vádolják.)

Mit jelent az, hogy anarchista?

Az anarchizmus politikai ideológiája elutasítja az emberek uralmát más emberek felett, bármiféle társadalmi hierarchiát. Az anarchizmus támogatja minden kötelező érvényű kormányzat, így az állam eltörlését is. Az anarchistákat a szélsőbaloldalhoz sorolják. Nem minden anarchista az erőszak híve, de vannak olyanok, akik elfogadhatónak tartják az erőszakot ideológiai ellenfeleikkel, elsősorban a szélsőjobboldallal, a náci ideológiát képviselőkkel szemben. Bár Magyarországon elsősorban a szélsőjobboldalra jellemző az erőszak, Nyugat-Európában legalább ennyire jelentenek problémát az erőszakos, szélsőbaloldali szervezetek is. Köztük azok az antifák, akik rendszeresen keverednek összetűzésbe a szélsőjobboldali táborral, neonácikkal, fasisztákkal.

Tanítónő létére Salis embereket vert?