Idézik a kormány honlapján, beszédekben, hátizsákon – csak épp nem Széchenyi mondta. De vajon ki?

8 perc

2024.04.08. 15:30

Történész szerzőnk, Fónagy Zoltán egy állítólagos Széchenyi-aforizma nyomába eredt. Adatbázisokat nézett át, kereste a hamis idézet nyomait az interneten, majd annak nézett utána az ókorig bezárólag, hogy kitől származhat az idézet.

„Tiszteld a múltat, hogy érthesd a jelent és munkálkodhass a jövőn” – mondta Széchenyi István gróf 2010 körül. Az állítás természetesen képtelenség, ám a mondat mégis nagy karriert futott be a legnagyobb magyar halála után 150 évvel (a cikk Széchenyi halálának 164. évfordulóján jelent meg – a szerk.).

A Google-keresés 0,2 másodperc alatt 3400 találatot dob fel. „Széchenyi István bölcs gondolatát” elsősorban az ún. „nemzeti oldalon” idézik előszeretettel. A szentencia olvasható a kormány.hu-n, mint március 15. ünnepélyekre szánt jelszó. Használják érvként parlamenti képviselők felszólalásaikban, polgármesterek, iskolaigazgatók, egyesületi elnökök retorikai díszként ünnepi beszédeikben.

Különösen groteszk szituáció, hogy L. Simon László 2016-ban a „gróf Széchenyi István születésének 225. évfordulójáról való megemlékezésről szóló határozati javaslat” előterjesztését ezzel a – mint látni fogjuk: fake Széchenyi-idézettel – kezdte az országgyűlésben. Ugyanebben az évben Dunavarsány önkormányzata a frissen állított Széchenyi-mellszobor talapzatán kőbe is vésette! Ezt választotta mottójául a Széchenyiről elnevezett egyetem levéltára, és a Széchenyi Család Alapítvány honlapján is többször olvashatjuk.