Nemzetközi lapszemle: az EP-választás megmutathatja, hogy Orbánt le lehet győzni a saját eszközeivel

10 perc

2024.05.12. 08:00

A világsajtó a kínai elnök európai útjának világpolitikai mérlegét próbálja megvonni, benne Magyarország szerepével. A Neue Zürcher Zeitungban arról írnak, sok politikus hideglelést kap attól, hogy a magyar kormányfő és a szerb elnök Donald Trumpnak drukkol. A Politicóban a szlovák kormányfőnek a sajtó elleni támadásáról olvasni, Schiff András Londonban elő világhírű zongoraművész pedig arról nyilatkozik a Timesnak, miért nem látogat Magyarországra.

Le Monde

A vezércikk úgy ítéli meg, hogy Hszi kiválasztotta a maga táborát Európában. A hármas látogatás mindenekelőtt arra szolgált számára, hogy megerősítse gazdasági, illetve geopolitikai törekvéseit, kihasználva a földrész megosztottságát. A küldetést el is végezte, gondolhatta hazafelé a repülőgépen.

Bemutatta, hogy mik a céljai, de anélkül, hogy engedményeket tett volna az EU vezetőinek. Az úti program összeállítása már önmagában üzenet volt. Vucsics és Orbán két nehéz tárgyalópartner Brüsszel számára. Nem is titkolják, milyen jók a kapcsolataik Moszkvával. Hogy éppen Párizs, Belgrád és Budapest lett a három állomás, az arra volt jó, hogy Peking sót hintsen a belső ellentétek okozta sebbe.

Párizsban a két fő vitapont az elektromos autók, illetve Ukrajna kérdése volt. A következő két fővárosban már jóval szívélyesebbnek bizonyult a légkör, gazdaságilag pedig gyümölcsözőbbnek.

Nem kérdés, hogy a politikus olyan szövetségeseket keresett, ahol a főnökség autokráciára hajlik, viszont hajlandó gondolkodás nélkül befogadni a kínai befektetőket. Bejött, amit a szakértők mondtak, hogy ti. Kína kész hájjal kenegetni az európai vezetőket a stratégiai autonómia kapcsán, mivel éket akar verni egyrészt közéjük, másrészt Európa és az USA közé. Egyben igyekszik megerősíteni a multipoláris világot. Utóbbinak szerinte kínai beütésűnek kell lennie.