Németh Róbert: A szabál az szabál? A VAR elrabolja a labdarúgás lelkét
A VAR nehezen összeegyeztethető a játék szellemével, egyfelől. Másfelől nem is váltja be a hozzá fűzött reményeket. Vélemény.
Ha voltak is valaha mézeshetek, rég elmúlt minden lelkesedés a videóbíró, a VAR (Video Assistant Referee) iránt. Ha csak a pár hete véget ért 2023-2024-es szezont nézzük, számos olyan döntés maradt meg drukkerek és csapatok kollektív emlékezetében, amelyeket a gép döntött el. Elég, ha csak a legnagyobb botrányra, a tavaly októberi 2–1-re végződött Tottenham–Liverpool Premier League-meccsre gondolunk. Egy téves bírói döntés és a nem megfelelő VAR-vizsgálat nyomán elvették a Liverpool kolumbiai csatára, Luis Diaz szabályos gólját. A játékvezetőket és a mérkőzések hivatalos közreműködőit tömörítő szervezet (Professional Game Match Officials Limited, PGMOL) később ugyan elismerte, hogy hibás döntés született, de ez nem nyugtatta meg a bajnoki címért meccsben lévő Liverpoolt.
„Pontokat nem kapunk érte, szóval a beismerés nem segít rajtunk. Senki nem várja, hogy a pályán 100 százalékos döntések szülessenek, ám, amikor a VAR-t bevezették, mindannyian azt gondoltuk, hogy megkönnyíti majd a dolgokat” – nyilatkozta akkor Jürgen Klopp, Szoboszlai Dominik csapatának akkori edzője.
Hiába várták klubcsapatok és szurkolók, hogy a VAR kiküszöböli a bírói tévedéseket, ezt az ígéretét nem váltotta be.
Amikor 2016-ban a FIFA bevezette a bíró videós asszisztenciáját, a cél világos volt: kiküszöbölni az emberi mulasztásokból következő hibákat, különös tekintettel a meg- és meg nem adott büntetőkre, a leshelyzetekre, a színészkedés és a tettlegesség eseteinek elválasztására, a piros lapok felülvizsgálatára, vagyis a különleges és meccsdöntő játékhelyzetek kontrolljára. Az alapelv az volt, hogy minden esetben gyors döntésnek kell születnie, valamint hogy a VAR semmilyen esetben se írja fölül a bíró autoritását. Azaz, hogy az ítélkezésben a „főnök”, az elsődleges döntéshozó továbbra is a játékvezető marad, a gép csak szállítja azokat a képeket és adatokat, amelyek a szabályok helyes alkalmazását lehetővé teszik. De tényleg megmaradt a végső szó a játékvezetőnél? Az Eb-n sok szituációban tűnnek kiszolgáltatottnak, mint legfelső bírónak.
Aki követi a labdarúgást, vagy ha egyenesen focirajongó, és kifejezetten sok meccset néz, annak mára az lehet az alapélménye, hogy a VAR valamit elvesz a játéktól.