Orbánék sokan vannak, de nem elegen: új frakciójának egyelőre nem lesz komolyabb beleszólása az EU-s politikába
A szélsőjobboldaliság és a Putyin-barátság továbbra sem kifizetődő az Európai Parlamentben, hiába hajtogatja saját jelentőségét az Orbán-féle új frakció.
Orbán Viktor új szélsőjobboldali képviselőcsoportja, a Patrióták Európáért (PfE) tagjai azt ugyan elmondhatják magukról, hogy ők alkotják az EP harmadik legnagyobb frakcióját, de a befolyásra – legalábbis egy darabig – még biztosan várniuk kell.
Ez már rögtön a létezésük első napján kiderült, amikor a frakciók elosztották maguk között az EP szakbizottsági helyeit. Kiszivárgott információk szerint a PfE két kisebb szakbizottság vezetését pályázta meg, az egyik a közlekedésért és a turizmusért, a másik pedig a kultúráért és az oktatásért felel. Már ez utóbbi miatt is sokan felvonták a szemöldöküket, mondván: nem igazán jó az optikája, ha ezért a területért a szélsőjobb felel, még akkor sem, ha az oktatás nem uniós hatáskör. Az, hogy sikerrel járnak-e, valószínűleg néhány hét múlva fog kiderülni, amikor a szakbizottságok szavaznak elnökeikről és alelnökeikről.
Hiába osztják ugyanis a bizottsági helyeket az elért szavazatok aránya alapján, a vezető pozíciók betöltőit a többi tag még leszavazhatja. Brüsszeli források szerint a PfE esetében erre meg is van az esély. Ha valóban ez történne, a nekik kijelölt bizottságok elnöki helyei betöltetlenek maradnának, és később a többi frakció között osztanák szét őket. Ez azért is lényeges, mert ezek a testületek fogják meghallgatni az Európai Bizottság jövendőbeli tagjait, és akár az is előfordulhat, hogy nem támogatnak egy-egy jelöltet, ami gyakorlatilag a kinevezése megakadályozását jelenti.