Laborczi Dóra teológus-újságíró: Böjte, Balog és Hilarion ügye spirituális visszaélés
Beteges szituációkat minősítenek egyházi emberek és egyházon kívüliek ártalmatlannak, így tették a toxikus, mérgező légkört természetessé, elfogadottá – írja szerzőnk, aki szerint a spirituális visszaélés természetrajza felől is érdemes újragondolnunk mindent, amit a Böjte-ügyben, a Balog-ügyben, Hilarion metropolita ügyében láttunk. írja Laborczi Dóra teológus-újságíró.
Van valami nagyon avitt és kellemetlen abban, ahogyan az egyházak képviselői a nőkkel és gyerekekkel szemben elkövetett visszaéléseket kezelik – akkor is, ha gesztusokat akarnak tenni, ha céljuk a kármentés, jóvátétel. Több mint egy éve sorozatban szembesülünk ezzel az egyházi tehetetlenségi erővel, és ez alatt az egy év alatt a Böjte-ügytől a kegyelmi botrányig az egész országot megrengető történetek jöttek felszínre.
Tavaly májusban jogerősen 28 év börtönbüntetésre ítélték Böjte Csaba erdélyi gyermekotthonainak egyik volt nevelőjét a gondjaira bízott kiskorúak sérelmére elkövetett többrendbeli nemi erőszak, szexuális bántalmazás, szexuális visszaélés és bántalmazás miatt. A 15 sértett mind fiú, akik kiskorúak voltak az abúzusok idején.
A szerzetes ekkoriban többször úgy nyilatkozott, hogy nem érzi magát felelősnek az eset miatt, majd újabb vallomások kerültek elő másik otthonban zajló zaklatásos esetekről. A témában írott cikkek nagy része felvetette azt a kérdést, hogy vajon felelős-e – és ha igen, mennyiben – az atya az általa vezetett gyermekotthonokban elkövetett zaklatásos esetekért?
Nyilván a tisztánlátást nehezítette az is, hogy Böjte Csaba személye legalább annyira megosztó politikailag, mint – a keresztény kurzusnak köszönhetően – a történelmi egyházaké.
Tavaly nyár óta kirobbant a Balog Zoltán püspök (korábban miniszter) személyével is összefonódott bicskei gyerekmolesztálási eset ügye, majd néhány héttel ezelőtt Hilarion ortodox pátriárka Magyarországon elkövetett zaklatási ügye is azt mutatja: rendszerszintű problémáról van szó.
És még ha nem is minden egyházon belül elkövetett visszaélés ilyen súlyos (továbbá nem csak egyházakon belül történnek ilyen szörnyűségek), abban biztosak lehetünk, hogy az ilyen fajsúlyú visszaéléseket eltussolni igyekvő egyház falai között simán elférnek és terebélyesedhetnek kisebb-nagyobb határsértések és visszaélések, és a keresztény közösségek mind közül leginkább a spirituális hatalommal való visszaélés veszélyeinek vannak kitéve. És ezek a kisebb-nagyobb fajsúlyú visszaélések csak akkor előzhetők meg, az áldozatok akkor védhetők meg, ha megértjük és komolyan vesszük ennek a visszaélésnek a természetét és a közösség tagjainak kitettségét ezzel szemben.