Nemzetközi lapszemle: Timothy Garton Ash szerint a világ sorsa pennsylvaniai szavazók élelmiszer vásárlásán múlik
Ash a Guardianben közölt cikkében megjegyzi, a Harris-Walz-duó teljesen felborította az amerikai elnökválasztási kampány eseményeinek addigi menetét. A brit lap egy másik cikke szerint nem a hősök korát éljük, Putyin, Trump és Netanjahu csupán nagy emberek silány paródiái. A mai türingiai és szászországi választás előtt értékeli a helyzetet a Süddeutsche Zeitung hírigazgatója. A Washington Post szerint Ukrajna vabankot játszik Kurszknál. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
Die Presse
A dán szociáldemokrata miniszterelnök és a jobboldali finn államfő egyaránt azt hangsúlyozta a pozsonyi Globsec elemző intézet prágai konferenciáján, hogy jogot kell adni az ukránoknak a nyugati fegyverek bevetésére oroszországi célpontok ellen. Frederiksen azzal érvelt a Hilton Hotel Havel-termében, hogy ha Moszkva nyer, akkor egész Európa vesztes lesz. Ezért mindent meg kell adni Kijevnek a győzelemhez.
Mint mondta, nincs alternatíva, mert különben az orosz hadsereg továbbmenetel. Nagy hibának nevezte, hogy a Nyugat 10 éve belenyugodott a Krím megszállásába. Stubb, a finn felszólaló arról beszélt, hogy milyen nevetséges az amerikai óvatosság. Azt ajánlotta az USA-nak, hogy az küldje meg az összes szükséges hadfelszerelést az ukránoknak, elég volt a vörös vonalakból.
A kínai vezetésnek pedig azt tanácsolta, hogy közöljék Putyinnal: ami sok, az sok. Ő maga az eddigi rendért kíván küzdeni, a szabadságért, demokráciáért és az emberi jogokért. A régi intézményeket mindazonáltal nem lehet fenntartani az eddigi formájukban. A globális dél bele akar szólni a dolgokba, és a Nyugat nyugodtan leszállhat az erkölcsi magas lóról a fejlődő államokkal szemben. Értékalapú reálpolitika szükséges.