Nemzetközi lapszemle: Az osztrák választási kampány hajrájában fontos kérdés lett, hogy lesz-e Vitnyéden menekülttábor

10 perc

2024.09.26. 09:15

2024.09.26. 11:06

A vasárnapi ausztriai választással foglalkozik a Der Standard és a Politico. A Die Presse és a Neue Kronen Zeitung az állítólag Vitnyédre tervezett menekülttábor és az osztrák belpolitika kapcsolódásait tárgyalja. Az izraeli államot két irányból is súlyos veszély fenyegeti, írja Thomas Friedman a The New York Timesban. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.

The Hill

A republikánusok szenátusi vezetője élesen bírálta, hogy a pártban valóságos személyi kultusz alakult ki az autoriter Orbán Viktor körül. Mitch McConnel a felszólalásban rámutatott, hogy Magyarország immár egy évtizede egyre inkább a Nyugat legelszántabb ellenségeinek farvizére navigálja magát. Ez pedig riasztó.

És senki sem tehet úgy, mintha nem venné észre, így az amerikai jobboldal sem, amely mind inkább egyfajta személyi kultusz formájában viszonyul a magyar vezetőhöz. Miközben az, társaival együtt, egyáltalán nem titkolja, hogy törleszkedik Moszkvához, Pekinghez és Teheránhoz. Nyilvánosan és hangosan csinálja.

Nem egyszerűen bálványozza Vlagyimir Putyint, hanem segít neki. Közbeavatkozik az érdekében, minden fórumon meghiúsítja az erőfeszítéseket, hogy vége legyen az orosz agressziónak. Az amerikai politikus hozzátette: az USA-ban az ellenzék semmit sem nyer e kapcsolat által. Annál is kevésbé, mivel a magyar politikusok kendőzetlenül szokták hangsúlyozni, hogy Amerika immár gyenge, és a kudarcára játszanak.

Nem jó az, ha valaki autokraták előtt hajt fejet. És nem profitál az amerikai vezetés abból, ha azokat méltatja, akik így tesznek. Nem jelent semmiféle értéket az USA számára, ha behódol revansista erőknek. De ennél sokkal fontosabb, hogy ez nem érdeke az Egyesült Államoknak.

A The Hill, az egyik legfontosabb tengerentúli politikai portál cikkében magyarázatként megjegyzi, hogy a republikánusok jobboldala mind inkább rokonszenvezik Orbánnal, miután az szívélyes viszonyt alakított ki Trumppal. A miniszterelnök a szélsőjobb kedvence lett, mivel igen kemény álláspontot foglal el a bevándorlás ügyében, és fellép az LMBTQ-kisebbség ellen.

A volt elnök a Kamala Harrisszel lezajlott tévévitában a magyar politikust hozta fel példaként arra, hogy milyen jelentős külföldi támogatást élvez.