Kati Marton: Hiába csodálja Trump Orbánt, felesleges lenne feladni az amerikai demokráciába vetett hitet

2 perc

2024.12.01. 08:00

Az újságíró szüleit a Rákosi-rendszerben lecsukták – Amerika mentette meg őket. Ő továbbra is abban az Egyesült Államokban hisz, amely akkor kimenekítette őket Magyarországról.

Kati Marton szerint néhai, a Rákosi-rendszerben bebörtönzött szülei nagyon csalódottak volnának, ha látnák, hogy a Donald Trump vezette republikánusok milyen tiszteletet tanúsítanak a jelenlegi magyar kormány felé. Az újságíró a New York Timesban azt írja: egy olyan országról van szó, mely rendre a rossz oldalra áll a történelemben.

Az orbáni illiberális demokrácia módszeresen szorítja vissza a nehezen kivívott szabadságjogokat, átírja a nem éppen dicsőséges történelmet és Oroszországhoz törleszkedik, noha az korábban megszállta az országot és csaknem két évre bezárta a szerző édesapját-édesanyját. (A bűnük az volt, hogy beszámoltak a kirakatperekről, a papok, apácák és ellenzékiek letartóztatásáról, merthogy a sztálinista vazallus állam nem tűrhette az egyet nem értést.)

De Kati Marton még emlékszik arra az Orbánra, akit élőben hallott a Hősök terén Nagy Imréék újratemetésén.  Állítása szerint az, ahogyan az ország megindult a demokrácia útján, nagyon megérintette. Ezért döntött úgy hat évvel később, hogy Budapesten tartja az esküvőjét Richard Hoolbrooke diplomatával. A lagzin ott volt az akkori köztársasági elnök, Göncz Árpád is.

Orbán ma már nem szakállas, nem vékony, viszont akkoriban a barátjuknak számított. Meghívta őket vacsorára és az Operába. Amikor a házaspár New Yorkban a saját lakásán viszonyozta a gesztust, jelen volt Soros György is.