Schilling Árpád: Mélyebbre kell ásni, hogy megértsük, miért választ egy ország egy ízléstelen idiótát
Az osztrák kormányalakítás, a gázai tűzszünet és az amerikai hatalomváltás a világlapok fókuszában. Válogatásunk.
Guardian
A vezércikk azt ajánlja mindkét félnek a gázai konfliktusban, hogy a tűzszünet kapcsán gondolják át a dolgokat még egyszer, mert be kell látniuk, hogy az erőszak nem válik be. Egyik fél sem érte el a célját: Izrael nem tudta felszámolni a Hamászt, a terroristáknak beletört a foguk abba, hogy megsemmisítsék a zsidó államot.
A béke igencsak távolinak tűnik, kilátás sincs a palesztin állam kikiáltására. Ezzel együtt nem szabad alábecsülni a fegyvernyugvás fontosságát, de a nehézségeket sem. A politikai vihart elsősorban Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnnök okozta, hogy hatalmon maradjon és megússza a börtönt. Ám a szélsőjobbal kötött cinikus koalíciója most bukással fenyegeti, mert a szövetségesek arra készülnek, hogy kifarolnak mögüle.
Trump nyomást gyakorol rá, bár az elnök semmibe veszi a palesztinok jogait, de be akarja fejezni a háborút és megállapodást igyekszik összehozni Izrael, valamint Szaúd-Arábia között. Emellett diplomáciailag ártalmatlanná tenné Iránt. Egyúttal kacsintgat a Nobel-békedíjra.
Netanjahu nem tudja, mitévő legyen, szokás szerint próbál időt nyerni. A nehézségek megmutatkoznak a palesztin térfélen is, nem tudni, ki fogja irányítani Gázát, miközben az övezet romokban van. A helyzet olyan, hogy teljesen átláthatatlan, miként lehet négyszögesíteni a kört.
Közben a Nyugatnak el kell ismernie, hogy a szabályokra épülő nemzetközi rend még mindig kétségbeesetten kísérletezik, mert az 1945 utáni időszak egyik legsúlyosabb politikai, biztonsági és emberi jogi katasztrófáját kellene feltartóztatnia.