szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Október végén egy csapat fiatal programozó blogolni kezdett arról, hogyan irányítják a Sirit, az Apple hangvezérlő iPhone-alkalmazását a gondolataikkal. Csakhogy a módszer leírásának első mondatával lebuktak: azt írják, "EKG-párnákat" használnak az agyi aktivitás mérésére. Ám az EKG-val nem az agy, hanem a szív működését lehet vizsgálni, EEG-t kellett volna lódítaniuk.

A „Black Mirror” (fekete tükör) program lényege elmondásuk szerint az, hogy az agyhullámaikat mérték, és olyan programot írtak, amely képes felismerni a mintázatokat, amelyek jelzik, ha valaki egy adott szóra gondolt. Azt állították, ezt az információt képesek továbbítani a Siri rendszerébe, amely végrehajtja a parancsot.

A blogjukon részletesen leírják, pontosan mit használnak – EKG-párnákat például –, illetve azt is, hogy egyikük, Josh gyakorolta az alapvető Siri-parancsokat a programmal, amely így már képes a mintákat elemezni.

Sőt, november 10-én a technológia demonstrálására egy videót is publikáltak a YouTube-on.

A videó megjelenése után rengetegen felfigyeltek rájuk, és persze néhányan azonnal kiszúrták, hogy átverés az egész. A The Verge összegyűjtötte a Black Mirror valóssága ellen szóló érveket.

Először is, az EKG nem az agy aktivitását méri. A kardiológiában használják, az elektródákat (párnákat) a páciens mellkasára helyezik, majd elemzik a páciens elektrokardiogramját (EKG) – azaz a szív aktivitását nézik vele. Az agy aktivitását elektroenkefalográffal (EEG-vel) lehet mérni.

Azt állítják, 0 és 5 volt közötti skálán mérnek, csakhogy az idegsejtek elektromos tevékenysége milliomodvolt nagyságrendű jelként vezethető el, a jelfelerősítés problémájának megoldása alapvető fontosságú – az EEG így is a voltnál nagyságrendekkel kisebb mikrovoltokban mér. Hozzáértők szerint lehetetlen, hogy a videón bemutatott eszközzel képesek lennének agyi aktivitást mérni. A geekosystem még több további érvet is felsorol.

Ezek után nyilvánvaló, hogy a Black Mirror átverés. Hogy mi motiválta a tréfacsinálókat, egyelőre nem világos. Nem érkeztek hírek arról, hogy bárkitől pénzt csaltak volna ki – bár a cikk írásának idején látott legfrissebb blogbejegyzés szerint hamarosan egy befektetővel találkoznak. Remélhetőleg ezt is csak viccből írták.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Veszélyes a Siri a Google számára

Bár nem ezért idézték be szenátusi meghallgatásra (a Google esetleges versenyelőnyéről és monopol-helyzetéről volt szó) Eric Schmidt, a Google vezére, a Sirivel kapcsolatban is tett pár megjegyzést.

hvg.hu Tech

Feltörték a Sirit

A digitális asszisztens nem csak az Apple-eszközökön használható, de más gyártó készülékein is, miután egy francia programozócsoport feltörte és visszafejtette a hangvezérlő forráskódját és protokollját, valamint letölthetővé is tették.

hvg.hu Tech

iPhone-ok hangvezérlése: a Sirivel nincs jelszavas védelem

Az újabb Apple iPhone-oknál használható hangfelismerő, a Siri szinte soha nem kéri a jelszót. Az elméletileg lezárt telefonról gyakorlatilag lehet hívásokat kezdeményezni, e-mailt írni vagy kapcsolati információkat lekérdezni hangvezérléssel.