Jogszabályi megfelelés az akkumulátorgyártás hulladékkezelésében – mit ír elő az EU és Magyarország?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Az úgynevezett egyedi kormánydöntésekkel számtalan céget támogattak, de az ÁSZ szerint vitatható módon, és az eredmény is kétséges.
Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) áprilisban publikált elemzése éles kritikát fogalmaz meg a kormány által alkalmazott egyedi kormánydöntésekről: a rendszer nemcsak eredményeket, hanem komoly kockázatokat is hordoz, sőt, egyes esetekben valós költségvetési torzításokat is eredményezhet – írja a Portfolio.
A lap emlékeztet rá, hogy az Orbán-kormány eddig 1200 milliárd forint értékben támogatott ilyen módon cégeket, csak 2020 és 2023 között több mint 800 milliárd forintról döntöttek. A legnagyobb összeget, 76,4 milliárd forintot az SK On Hungary iváncsai akkumulátorgyára kapta, amely februárban döntött arról, hogy összevonja a cégét több másikkal, miután már nem nagyon volt pénze az akkumulátorbiznisz folytatására és felpörgetésére.
Az ÁSZ szerint azonban a döntések meghozatalakor nem veszik figyelembe, hogy mi történne abban az esetben, ha nem kapnának ezek a cégek állami pénzt, és például a beruházás más formában vagy más helyen valósulna meg, de figyelmen kívül hagyják a munkaerőpiaci sajátosságokat is: mivel kevés a szabadon fogható szakképzett magyar munkaerő, sokszor más cégektől csábítják át őket. A jelentés szerint azzal sem foglalkoznak a döntések meghozatalakor, hogy az elköltött pénzt el lehetett-e volna más, jobban hasznosuló célokra költeni. Éppen ezért az ÁSZ szerint a vélt költségvetési hatásuk ezeknek a támogatásoknak sokkal alacsonyabb lehet, mint amit terveznek.
A lap szerint a számvevőszék azt is írta a kritikájában, hogy a támogatási döntések előkészítése során elmaradt a nemzetgazdasági hatások (GDP, GNI, hozzáadott érték, külkereskedelmi mérleg) vizsgálata, így nincs előzetes hatásvizsgálat a régiós munkaerőpiacra, az árakra, az energiaimport-kitettségre vagy az értéklánc-pozíciókra vonatkozóan sem.
Nem jó hír az sem, hogy a döntések folyamán nem foglalkoznak a környezeti fenntarthatósági szempontokkal, de azzal sem igazán, hogy a támogatott cégek mennyire tudnak majd magyar beszállítókat alkalmazni a jövőben.
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van egy piaci szegmens, amely feltámadni látszik, de a megrendelő fejével kell gondolkodni.
Számos kedvezményes kamatozású termék érhető el a Széchenyi Kártya Programban, illetve az EXIM Magyarországnál.
A képzések támogatása segíti az alkalmazkodóképességet és a termelékenység javítását – a vállalkozások széles köre számára érhető el ehhez pályázati forrás.
Az orosz elnök úgy véli, hogy országa gazdasága és hadserege elég erős ahhoz, hogy bármilyen további nyugati intézkedésnek ellenálljon.