Egyelőre döglődik az építőipar, de a szakértők már látnak pozitív jeleket
A KSH decemberi adatai komoly termelésbeli visszaesésről jelentettek, de közben az építőanyag-megrendelések év elején valósággal berobbantak.
A KSH decemberi adatai komoly termelésbeli visszaesésről jelentettek, de közben az építőanyag-megrendelések év elején valósággal berobbantak.
Az építőanyagok forgalma nő, a kis építkezések, felújítások és családiház-építések terén nem olyan rossz a helyzet, mint összességében.
Az átalakuló építőiparban innovatív alapanyagoknak köszönhetően az építkezés gyorsabbá, olcsóbbá és fenntarthatóbbá válik. A mesterséges intelligencia a tervezést vezeti új utakra.
Gyártótól a felhasználóig átlagosan 16 százalékkal ugrottak meg januárban a fuvardíjak – ez az építőanyagok végső árát egyelőre átlag 2 százalékkal nyomta feljebb.
Drasztikusan visszaesett a lakásépítés, és ezt az építőanyag-kereskedők és -gyártók is érzik. Van, aki azért kap bónuszt a gyártótól, ha csak kisebb mértékben csökkent a forgalma. A kifutó támogatási programok és a magas kamatok okozta forgalomcsökkenés a piac törvényei szerint árcsökkenéssel is járna, de más tényezők is közrejátszanak az árak alakulásában. Vajon érdemes most lakásfelújításba fogni, akinek még van rá pénze? Piaci szereplőkkel jártuk körbe a témát.
Parragh László kamarai elnök - aki számos más nem feltétlenül posztjához illő témában is megnyilvánult - és Matolcsy korábbi beosztottja, Nagy Márton is odaszúrt a jegybankelnöknek. A kormány meghosszabbította a hitelmoratóriumot, az építőanyagpiac megnyugodott. Kiderült, hogy a házasulandók zöme az állami pénzért teszi, a turkálókkal nem fogjuk megmenteni a bolygót és hogy rekordot döntött a belföldi turizmus a nyáron. Ez a hvg.hu heti gazdasági összefoglalója.
Lényegében megszabná egyes építőipari alapanyagok árát Orbán Viktor, hogy hősiesen útját állja az elszabadult drágulásnak. Ez azonban szabadpiaci körülmények között általában többet árt, mint használ – legalábbis hosszabb távon.
Orbán Viktor a szokásos péntek reggeli rádióműsorában vázolta, milyen intézkedésekre készül a kormány az építőiparban tapasztalható áremelkedések kapcsán. Az intézkedések egy része egyelőre homályos, ami konkrét, annak legkorábban ősszel lehet hatása az árakra.
Elengedhetetlen a folyamatos fejlődés és fejlesztés, még akkor is, ha a hazai piac egyik vezető cégéről beszélünk. Harminc éve jelen vannak a szektorban, mégis új cég- és brandnévvel jelentkeztek: Veit Tamással, a Cemix Hungary, Croatia, Romania Group ügyvezetőjével beszélgettünk.
A tégla- és cserépgyártás mintegy 60 százalékkal zuhant 2008 óta, de más építőanyag-gyártók sincsenek jobb helyzetben: az ágazat nem áll messze attól, hogy több építőanyag gyártása teljesen megszűnjön Magyarországon, és ezekből importra szoruljon az ország – jelentette ki a Magyar Téglás Szövetség elnöke szerdán Budapesten, sajtótájékoztatón.
A családi házak két legnagyobb problémája a rossz szigetelés, valamint a nem megfelelően illeszkedő nyílászárók. A tíz évvel korábban bevett szokásnak tekinthető 50 milliméteres szigetelés helyett mára inkább a 250-300 milliméteres a gyakorlat, ennek használata már jelentős megtakarítást eredményez a fűtési költségekben, valamint érezhetően csökkenthető a hőveszteség. A Lakásfókusz blog összeszedte, mire érdemes figyelni az előkészületek során.