Túl vannak a válságon a magyar befektetési alapok
A magyarországi befektetési alapok vagyona az idén januárban elérte a válság előtti szintet: összesen 3099 milliárd forintot kezeltek 410 befektetési alapban.
A magyarországi befektetési alapok vagyona az idén januárban elérte a válság előtti szintet: összesen 3099 milliárd forintot kezeltek 410 befektetési alapban.
A decemberi 3,1 százalékos növekedés után 2009 végén 413 hazai befektetési alapban összesen 2998 milliárd forintot kezeltek, az összeg 18,7 százalékkal nőtt 2008. végéhez képest. A Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (BAMOSZ) szerdán közölt adatai szerint decemberben 54,5 milliárd forint friss tőkét vonzottak az alapok, és a hozamok további 34,6 milliárd forinttal növelték a BAMOSZ tagjai által kezelt állományt.
A részvényalapok érték el a legmagasabb hozamot a harmadik negyedévben, vagyonuk 27,7 százalékkal nőtt. A legtöbb friss tőkét a hosszú kötvényalapok vonzották, amelyek vagyona 91,1 százalékkal bővült - derül ki a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (Bamosz) negyedéves jelentéséből.
Szeptemberben is folytatódott a negyed éve tartó tőkebeáramlás a hazai befektetési alapokba, 18 milliárd forint friss befektetés és 35 milliárd forint hozam eredményeként a hónap során 2,4 százalékkal nőtt az alapok összvagyona - közölte a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (BAMOSZ).
A BAMOSZ szerint ártalmas a nyugdíj-előtakarékossági számla (nyesz) tervezett megszüntetése, a szakmai szövetség azt javasolja, hogy ez a konstrukció is kapjon a kormány elképzeléseiben szereplő új tartós befektetési formához hasonló adókedvezményeket.
Augusztusban már második hónapja regisztráltak tőkebeáramlást a hazai befektetési alapokba, amelyek összesen 122 milliárd forint friss befektetést vonzottak, a hozamok pedig további 55 milliárd forinttal növelték az alapok összvagyonát – derül ki a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (BAMOSZ) honlapján közölt augusztusi összesítésből.
Jelentős, 100 milliárd forint körüli friss tőke érkezett a pénztárakba az idén a második negyedévben; az elmúlt másfél évi visszaesés ellenére a vagyonkezelt és letétkezelt vagyon értéke Magyarországon az 1999. év végi hatszorosára duzzadt - derül ki a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (Bamosz) által összeállított Regiszterből.
A pozitív tőkepiaci hangulat hatására február óta először regisztráltak tőkebeáramlást a magyarországi befektetési alap piacon, és visszatértek a korábbi hónapok kiugró hozamai is – közölte a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (Bamosz).
A Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (BAMOSZ) szerint a kamatszint mérséklődésére lenne szükség ahhoz, hogy jelentősebb pénz áramoljon a befektetési alapokba.
Az első negyedévben a befektetési alapok összvagyona 1,4 százalékkal csökkent az előző negyedévhez képest, s március végén 2 491 milliárd forintot tett ki – közölte a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (BAMOSZ).
Mindössze fél százalékkal csökkent áprilisban a befektetési alapok összesített vagyona, annak ellenére, hogy az ingatlanalapok ebben a hónapban kezdték meg először a 90 napos kifizetéseket a tavaly ősszel leadott visszaváltási megbízásokra.
A Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (BAMOSZ) szerint az alapokat érintő szabályozás megérett a változtatásra, a szakmai szövetség olyan szabályrendszer megalkotásán dolgozik, amely az utóbbi hónapok tapasztalatait is felhasználva kiküszöbölné például az ingatlanalapokkal kapcsolatban fölmerült problémákat.
A Bamosz szerint az ingatlanalapokra tavaly novemberben bevezetett 90 forgalmazási napos határidő kedvezőtlen volt ugyan azok számára, akik szerették volna azonnal visszaváltani a befektetési jegyüket, ám ez befektetésük értékét óvta, mivel nem kényszerítette rá az alapkezelőket az ingatlanok azonnali, mélyen a piaci ár alatti eladására. Ez alatt az időszak alatt sikerült javítani az alapok likviditási helyzetét, és meghatározták a portfoliók piaci értékét.
Márciusban a tőkekivonás ellenére sem csökkent tovább a befektetési alapok vagyona, mivel a piaci hozamok ellensúlyozták a pénzkivonást, a zártkörű alapok pedig ismét jelentős tőkét vonzottak.
Úgy tűnik, megállt a nagyarányú tőkekivonás és visszatért a befektetők befektetési alapok iránti bizalma, miután februárban csak kismértékben csökkent az alapok összesített vagyona, és ezen felül új tőkét is vonzott a szektor - közölte a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (BAMOSZ).
Az ingatlanalapok többsége továbbra is nyílt végűként, négy pedig zárt végűvé alakulva, meghatározott futamidő és esetenként garantált hozam mellett folytatja működését – közölte Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (Bamosz).
A befektetési alapok összesített vagyona 2009. első hónapjában stabilizálódott, sőt kis mértékben nőtt, ami az elmúlt év végi tőkekivonási tendenciát követően nyugodtabb piaci magatartásra utal. A továbbra is negatív külső hangulat ellenére 7 százalékkal nőtt a részvényalapok vagyona.
A kormány új gazdaságpolitikája patrióta jellegű lesz, az ország önfinanszírozó képességére épül, s az újraelosztás szűkítését, a vállalkozások terheinek csökkentését célozza – jelentette ki Gyurcsány Ferenc miniszterelnök.
A kormány új gazdaságpolitikája patrióta jellegű lesz, az ország önfinanszírozó képességére épül, és az újraelosztás szűkítését, a vállalkozások terheinek csökkentését célozza - mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök egy pénzügyi konferencián.