szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A kormány új gazdaságpolitikája patrióta jellegű lesz, az ország önfinanszírozó képességére épül, s az újraelosztás szűkítését, a vállalkozások terheinek csökkentését célozza – jelentette ki Gyurcsány Ferenc miniszterelnök.

Az elmúlt 10-15 év magyar gazdaságpolitikája a külföldi forrásokra és technológiákra épült, az új magyar gazdaságpolitikát inkább a belső forrásokra, a munkára kell alapozni – szögezte le a miniszterelnök a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége és a Demos Alapítvány rendezvényén. Gyurcsány Ferenc szerint szinte valamennyi országnak költségvetési problémákkal kell szembenéznie, miközben mindenki (a lakosság, a vállalkozások és a bankok egyaránt) az államhoz fordulnak segítségért.

A miniszterelnök beszélt arról is, hogy úgy tűnik, a magyar népesség 10-15 százaléka nem képes alkalmazkodni a globális verseny körülményeihez, számukra helyi alternatívát kell biztosítani a boldogulásra. Szerinte a feladat végül a két – a globális és a helyi – fejlődési modell összekapcsolása lesz.

A nemzetközi helyzetet értékelve Gyurcsány kifejtette: a nemrég bejelentett 2 000 milliárd dolláros pénzügyi csomaggal az Egyesült Államok el fogja szívni a likviditást a világtól, és várhatóan ez lesz az USA és más térségek közötti konfliktusok fő forrása.

A kormányfő szerint a piac és az állam közötti gazdasági felelősségmegosztás a válság hatására az állam irányába tolódik majd el, az utóbbi évtizedek piacorientált világából új, kiegyensúlyozottabb rendet teremtve.

Úgy ellenőrizzék bevezetés előtt a banktermékeket, mint a gyógyszereket (Oldaltörés)

Terták Elemér, az Európai Bizottság belső piaci főigazgatóságának vezetője a válság okai közül azt emelte ki, hogy az USA polgárai a lehetőségeik felett éltek, és voltak olyan gazdaságok – egyebek közt Délkelet-Ázsia országai –, amelyek ezt finanszírozták. A likviditás bősége alacsonyan tartotta a kamatokat, ez pedig hozzájárult az ingatlanbuborék kialakulásához. Terták szerint felül kell vizsgálni az Amerika-központú világgazdasági rendszert, úgy, hogy az megfeleljen a mára multipolárissá vált világ gazdasági erőviszonyainak. „Nem lehet tovább fenntartani azt a helyzetet, hogy kizárólag a G7-ek szabják meg a világgazdaság irányát” – fogalmazott.

A szabályozási kérdésekről szólva Terták felvetette, hogy a gyógyszerek bevezetését megelőző ellenőrzéshez hasonlóan a pénzügyi, banki termékeket is ellenőrizni kellene, mielőtt a piacra kerülnek. Úgy vélte, a fő kérdés most az, sikerül-e visszaállítani a hitet a befektetőkben és a fogyasztókban, hogy ne a bizonytalanság és a félelem uralja gazdasági döntéseiket.

Le kell számolni azzal az illúzióval, hogy lehetséges minimális kockázattal magas hozamot elérni, ez a válság legnagyobb tanulsága – mondta Farkas István, a PSZÁF elnöke. Szerinte a válság kihívásaira nem a pénzügyi szektor szigorúbb szabályozása, hanem az egyes gazdasági szektorok szabályozásának integrációja, valamint a szabályozás nemzetközi harmonizációja jelentheti a választ.

Ugyanakkor Simor András jegybankelnök azt hangsúlyozta, hogy nakja, illetve a szabályozással foglalkozó PSZÁF nem képes hatékonyan korlátozni a devizahitelek felvételét. A Magyar Nemzeti Bank vezetője előadásában a nemzetközi kockázatkezelés egységes szabályozását és egységes uniós pénzügyi felügyelet felállítását szorgalmazta.

Simor úgy vélekedett, hogy a szabályozásban növelni kell az átláthatóságot, meg kell jeleníteni a rendszerszintű kockázatokat. Szorgalmazta, hogy szükség esetén a felügyelet tilthasson be banki termékeket. Felvetette: a PSZÁF-nek legyen joga meghatározni bizonyos mutatókat, így a hitel/betét arányt, és úgy korlátozni a kockázat alapú versenyt, hogy hitelfelvételnél minimális önrészt határozzon meg,  adott esetben pedig a tulajdonosi jogokat is képes legyen hatékonyabban korlátozni, amint arra a Postabank esetében is szükség lett volna.

Veres János pénzügyminiszter viszont azt fejtegette, hogy helye van az kormányzati segítségnek mindazokban a gazdasági ágazatokban, amelyekben az állam hatékonyan képes beavatkozni a válság átvészelése érdekében. Szerinte az állami támogatás azt célozza, hogy a magyar gazdaság képes legyen megőrizni teljesítőképességét, és a válság elmúltával újra növekedésnek indulhasson.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI/hvg.hu Gazdaság

BAMOSZ: gyorsan nőttek az intézményes megtakarítások

Az intézményes megtakarítások (vagyonkezelt vagyonok és befektetési alapok) 12,59 százalékkal nőttek 2006 harmadik negyedévében és szeptember végén 5916 milliárd forintot tettek ki – tette közzé a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (BAMOSZ) negyedéves jelentésében.

MTI Gazdaság

PSZÁF: ne buzdítsák hitelfelvételre a lakosságot!

A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) önmérsékletre inti a pénzügyi intézményeket. A PSZÁF körlevélben hívja fel a szolgáltatók figyelmét arra, hogy felelősségteljesebben nyújtsanak hitelt a karácsonyi időszakban, és ne buzdítsák a lakosságot erejüket meghaladó hitelfelvételre.

MTI Gazdaság

Harmadával nőtt a PSZÁF-hoz beérkező panaszok száma

Csaknem 35 százalékkal nőtt a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletéhez (PSZÁF) beérkező panaszok száma tavaly szeptember és december között 2007 azonos időszakához viszonyítva - mondta Binder István, a PSZÁF szóvivője a kormányszóvivői tájékoztatón.

MTI Gazdaság

Bamosz: az ingatlanalapok működése stabil

A magyarországi ingatlanalapok, alapkezelők működése stabil, a törvényi szabályokkal összhangban van, így a befektetők megtakarításai továbbra is biztonságban vannak - áll a Befektetési Alapkezelők- és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (Bamosz) hétvégi nyilatkozatában.

MTI Gazdaság

BAMOSZ: sürgető feladat az adórendszer újragondolása

A Magyar Bankszövetség (BAMOSZ) támogatja a megtakarítások lekötési idejének hosszabbítására vonatkozó javaslatot, illetve ennek ösztönzését adókedvezményekkel, elutasítanak azonban minden olyan megoldást amely különbséget tesz banki és nem banki megtakarítás között - áll a szövetség közleményében.

MTI Gazdaság

Nem likviditási gondok miatt intézkedett a PSZÁF

A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) pénteki határozatát, amelyben a felügyelet 10 napra felfüggesztette az ingatlanalapok befektetési jegyeinek forgalmazását, nem a befektetési alapok likviditási problémái indokolták - hangsúlyozta Farkas István, a PSZÁF elnöke a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (BAMOSZ) és a PSZÁF közös budapesti sajtótájékoztatóján hétfőn.

MTI Gazdaság

Bamosz: 139 milliárddal csökkent a befektetési alapok vagyona

A befektetési alapokból 109 milliárd forint távozott az első félévben, az alapok az év eleje óta összesen 87 milliárd forint veszteséget könyveltek el piaci teljesítményük alapján – közölte a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (Bamosz) csütörtökön.

MTI Gazdaság

PSZÁF: bizalmi válság után forrásoldali krízis

Farkas István, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) felügyeleti tanácsának elnöke szerint a banki szférából kiinduló, a világot sújtó válság Magyarországon és Közép-Kelet-Európában bizalmi válságként jelentkezett, ami azután forrásoldali krízissé vált.

MTI Gazdaság

A PSZÁF a kötelező felelősségbiztosítási tarifákat vizsgáltatja

Farkas István, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) elnöke levélben kérte fel a Gazdasági Versenyhivatalt (GVH) és a Magyar Biztosítók Szövetségét (Mabisz), hogy versenyjogi, illetve etikai szempontból nézzék át a kötelező gépjárműfelelősség-biztosítási tarifákat - mondta Binder István, a felügyelet szóvivője.

MTI Gazdaság

A PSZÁF firtatja a Morgan Stanley OTP-elemzését

Piacfelügyeleti eljárást indított a Morgan Stanley befektetési bank két munkatársa által közzétett, 2600 forintos OTP-célárfolyamot megjelölő szektorelemzés miatt a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF).

MTI Gazdaság

BAMOSZ: csökkentek az intézményi megtakarítások

Az intézményes megtakarítások (a vagyonkezelt vagyonok és befektetési alapok) állománya 2008. második negyedévének végén piaci értéken 7328 milliárd forintot tett ki, a negyedév során 1,89 százalékkal csökkent – közölte a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (BAMOSZ).

MTI Gazdaság

BAMOSZ: az alapok összvagyona 7,8 százalékkal nőtt

A BAMOSZ tagjai által kezelt alapok összvagyona 7,8 százalékkal nőtt az idén a második negyedévben, június végén 2824 milliárd forint volt, év eleje óta a bővülés 11,2 százalékot tett ki - közölte a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (BAMOSZ) pénteken.