szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Jelentős, 100 milliárd forint körüli friss tőke érkezett a pénztárakba az idén a második negyedévben; az elmúlt másfél évi visszaesés ellenére a vagyonkezelt és letétkezelt vagyon értéke Magyarországon az 1999. év végi hatszorosára duzzadt - derül ki a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (Bamosz) által összeállított Regiszterből.

Az intézményes megtakarítások állománya június végén piaci értéken 6,9 ezer milliárd forintra rúgott, ebből a Bamosz tagjai által kezelt befektetési alapok összesített nettó eszközértéke 2,5 ezer milliárd forintot, míg a Regiszter jelentésben szereplő vagyonkezelt vagyon 4,4 ezer milliárd forintot tett ki.

A vagyon legnagyobb hányadát - 2,6 ezer milliárd forintot, a teljes összeg 58 százalékát - a pénztárak (főleg nyugdíjkasszák) számára kezelték. A Bamosz Regiszterben szereplő pénztári vagyonkezelés az összes pénztári vagyon több mint 89 százalékát tette ki a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) március végi adatainak alapján.

"A pénztárak vagyona 14,5 százalékkal nőtt ez év második negyedében, ami azt mutatja, hogy jelentős, 100 milliárd forint körüli friss tőke érkezhetett a pénztárakba" - idézi a közlemény Temmel Andrást, a Bamosz főtitkárát. Véleménye szerint a pénztárak az elmúlt öt évben, az utóbbi év válság generálta veszteségeivel együtt is 4,5 - 5,5 százalékos pozitív éves hozamot érhettek el. A második negyedévben mind a hazai állampapírok, mind a részvények hozama kiugró volt. A pénztári vagyonkezelt befektetések piaci értéke 9-10 százalék körüli mértékben bővülhetett.

Az utóbbi évek egyik meghatározó trendje a külföldi részvények arányának fokozatos növekedése volt a pénztáraknál, míg a hazai részvények aránya tendenciaszerűen emelkedett ugyan, de ebbe kisebb visszaesések is belefértek. E tendencia a 2008. évi nagy részvénypiaci visszaesés miatt megtorpant, és 2009 második negyedévében ismét mérséklődött mind a hazai, mind a külföldi részvények aránya. Az összesített részvényarány a pénztáraknál így 29,8 százalékra csökkent. A hazai diszkont kincstárjegyek aránya az év második negyedévében megint emelkedett, míg az államkötvényeké ismét jelentősen csökkent, és együttesen a pénztári portfoliók 54 százalékát adták.

A kezelt vagyon 34,1 százaléka biztosítói vagyon; a PSZÁF március végi adatai alapján a biztosítók vagyonának 64 százalékát kezelték a Bamosz Regiszterbe adatot szolgáltató vagyonkezelők. A biztosítói vagyonok kisebb részét a unit-linked (befektetésekhez kapcsolt) termékek teszik ki - az adatszolgáltatók összesített adatai alapján 510 milliárd forintot -, a nagyobb részt az egyéb biztosítói vagyonok (például a biztosítási tartalékok) jelentik, amelyek összege az idei második negyedév végén 999 milliárd forintra rúgott.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Bamosz: ismét új tőke az alapokban, kiugró hozamok

A pozitív tőkepiaci hangulat hatására február óta először regisztráltak tőkebeáramlást a magyarországi befektetési alap piacon, és visszatértek a korábbi hónapok kiugró hozamai is – közölte a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (Bamosz).

MTI Gazdaság

A BAMOSZ megreformálná a befektetésialap-piac szabályozását

A Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (BAMOSZ) szerint az alapokat érintő szabályozás megérett a változtatásra, a szakmai szövetség olyan szabályrendszer megalkotásán dolgozik, amely az utóbbi hónapok tapasztalatait is felhasználva kiküszöbölné például az ingatlanalapokkal kapcsolatban fölmerült problémákat.