szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A magyarországi befektetési alapok vagyona az idén januárban elérte a válság előtti szintet: összesen 3099 milliárd forintot kezeltek 410 befektetési alapban.

A Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (BAMOSZ) tagjai által kezelt befektetési alapok januárban összesen 94,2 milliárd forintot vonzottak, vagyonukat további 6,2 milliárd forinttal növelte a piaci teljesítményük. A 2009-es jó évzárást hasonló évkezdet követte, a befektetési alapok vagyona a válság előtti szintre ért − olvasható a szervezet közleményében.

A január végi 3 099 milliárd forintnyi kezelt vagyon a legjobb eredmény 2008 áprilisa óta, amikor 3 144 milliárd forintot tett ki a BAMOSZ tagjainál lévő vagyon összértéke. A bővülés mértéke januárban 3,3 százalékos volt, és a havi növekedés már hónapok óta meghaladja a három százalékot.

A nyilvános nyíltvégű értékpapír-alapok teszik ki az összvagyon 62,9 százalékát, az ilyen típusú termékekben kezelt vagyon januárban az átlagnál is gyorsabban, 4,6 százalékkal nőtt. Összesen 72,8 milliárd forint friss tőke érkezett ezekbe az alapokba, a hozam pedig további 12,4 milliárd forinttal növelte a befektetések értékét.

A részvényalapokba pedig 8,6 milliárd forint értékben érkezett új befektetés, míg a piaci teljesítményük 1,7 milliárd forintot tett ki. Az 58 részvényalap vagyona összességében 3 százalékkal nőtt, a hónap végén 349 milliárd forint volt.

A nyilvános garantált alapok összvagyona 2,1 százalékkal 398 milliárd forint alá csökkent. Ez 9,1 milliárd forintnyi tőkekivonást jelentett, mivel öt alap futamideje lejárt. A piaci teljesítmény által azonban az összvagyon 670 millió forinttal nőtt.

A kötvényalapok vagyona az elmúlt hónapban, 6,6 százalékkal nőtt. Ezek a termékek 9,1 milliárd forint friss tőkét vonzottak, és 4,3 milliárd forint hozamot értek el. A kötvényalapok összvagyona a hónap végén 272 milliárd forint volt.

A pénzpiaci alapok csaknem 6 milliárd forint hozamot termeltek és 53,8 milliárd forint friss befektetést is vonzottak januárban, ez összesen 5,2 százalékos vagyonnövekedést hozott, így vagyonuk a hónap végén 1.207 milliárd forintot tett ki.

Az ingatlanalapok 1,5 milliárd forint hozammal zárták a hónapot, és 7,6 milliárd forint friss tőke is érkezett ezekbe az alapokba, így a 21 ingatlanalap vagyona összességében 3,1 százalékkal nőtt, 303 milliárd forint volt a hónap végén.

A vegyes (részvény és kötvény) alapok vagyona 1,5 százalékkal, 98 milliárd forintra csökkent, ám ennek csak az átsorolás volt az oka. Összesen 800 millió forint új tőke érkezett ezekbe a termékekbe, piaci teljesítményük pedig 1,2 milliárd forinttal növelte vagyonukat.

A származtatott alapok vagyona 2 százalékkal nőtt, január végén 62 milliárd forint volt. Ezen termékeknél a piaci teljesítmény mintegy 280 millió forinttal csökkentette az összvagyont, miközben 1,5 milliárd forint friss pénzt vonzottak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Gyorsan gyarapodik a hazai befektetési alapok vagyona

A decemberi 3,1 százalékos növekedés után 2009 végén 413 hazai befektetési alapban összesen 2998 milliárd forintot kezeltek, az összeg 18,7 százalékkal nőtt 2008. végéhez képest. A Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (BAMOSZ) szerdán közölt adatai szerint decemberben 54,5 milliárd forint friss tőkét vonzottak az alapok, és a hozamok további 34,6 milliárd forinttal növelték a BAMOSZ tagjai által kezelt állományt.

hvg.hu Gazdaság

Szeptemberben folytatódott a tőkebeáramlás a befektetési alapokba

Szeptemberben is folytatódott a negyed éve tartó tőkebeáramlás a hazai befektetési alapokba, 18 milliárd forint friss befektetés és 35 milliárd forint hozam eredményeként a hónap során 2,4 százalékkal nőtt az alapok összvagyona - közölte a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (BAMOSZ).

MTI Gazdaság

Több mint 500 milliárd forintot vesztettek a befektetési alapok

Tavaly a negyedik negyedévben több mint 390 milliárd forint, az év egészében összesen 466,5 milliárd forint távozott a befektetési alapokból, a piaci teljesítmények az utolsó negyedévében 115 milliárd forint, éves szinten pedig 214 milliárd forint veszteséget jelentettek a befektetőknek - közölte a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (BAMOSZ).