Eljuthat az ember a Marsra, csak közben tönkremegy a veséje
Brit és amerikai kutatók szerint az űr sugárzása komoly károsodást okozhat a hat hónapig tartó úton.
Brit és amerikai kutatók szerint az űr sugárzása komoly károsodást okozhat a hat hónapig tartó úton.
Szerencsére nem a Föld felé indultak meg a nagyenergiájú töltött részecskék a Napból akkor, amikor az AR3664 kódjelű napfolt gigantikus kitörést produkált.
Mintegy 4000 ember vállalkozott arra, hogy megfejti azt a kódolt üzenetet, amit 2023. május 24-én, magyar idő szerint 21 óra 16 perckor fogtak be a földi antennák. Az eredményre mostanáig kellett várni.
A NASA számára fontos információkkal szolgált az a napkitörés, amelynek nagyenergiájú részecskéit a Curiosity Mars-járó kamerája rögzítette.
Az elmúlt hetekben bejárta a világsajtót egy szenzációsnak ígért égi jelenségről szóló hír, miszerint egy valóságos „bolygóvonat fog végigrobogni” az égbolton június elején. Utánajártunk, mi a hájp mögött a valóság, mit láthatunk majd Magyarországról éjjel.
Csillagászok szerint június 3-án és 4-én hajnalban lehet majd megnézni, hogy miként sorakozik fel a Vénusz kivételével az összes bolygó az égbolton. Néhányat csak távcsővel, másokat pedig szabad szemmel is látni lehet majd.
Olasz kutatók szerint egy egyszerű megoldással meg lehetne akadályozni, hogy a Holdon dolgozó űrhajósoknak leépüljön az izomzata. A találmány neve kissé erős: halálfal.
A NASA tudósai szerint újra kell gondolni, milyen összetétele volt az ősi Mars légkörének, a jelek szerint ugyanis több lehetett benne az oxigén, mint azt eddig feltételezték.
Az ExoMars egy tökéletes példát hozott arra, hogy mi is az a pareidolia.
Veszélyben lehet a NASA Mars Sample Return küldetése, mely marsi por- és kőzetmintákat hozna a Földre. Az ok a pénz, és most olyan megoldásokat keresnek, melyekkel olcsóbbá és gyorsabbá lehetne tenni a küldetést.
A NASA februárban bukkant rá a Jezero-kráterben arra a sziklára, amely tökéletes betekintést nyújthat abba, milyen volt a bolygó évmilliárdokkal ezelőtt.
A 2023 FW14 egy olyan aszteroida, amelyhez hasonlót eddig csak egyet találtak a csillagászok a Mars pályáján. Könnyen lehet, hogy ez annak a leszármazottja.
A Mars gravitációs ereje úgy hat a Föld pályájára, hogy képes változást okozni a mélytengeri áramlatokban. Ez az egész bolygó éghajlatára hatással van – mutatták ki a Sydney-i Egyetem tudósai.
A NASA embereket is küldene a Marsra, nemcsak robotokat, ez azonban egy olyan összetett feladat, amit a földi körülmények között elég nehézkes gyakorolni. Itt jön be a képbe a Frontier.
Japán kutatók szerint a Mars ősi légkörében formaldehid keletkezhetett, ami aztán a vizekbe bekerülve létrehozhatta az élethez szükséges RNS-t.
Egy évig élhet szimulált marsi körülmények között négy önkéntes. A feladatra bárki jelentkezhet, amennyiben eleget tesz a NASA követelményeinek – és elfogadja, hogy ez bizony komoly tudományos munka is egyben.
Már több mint 1000 napja szolgál a Mars felszínén a Perseverance rover, hogy mintákat gyűjtsön a Jezero-kráterben. Ha ezeket egyszer sikerül visszahozni a Földre, akkor végre fény derülhet arra, hogy volt-e valaha élet a vörös bolygó felszínén. A folyamatot az hátráltatja, hogy meghibásodott a jármű legfontosabb műszere.
Könnyedén alkalmazkodhatnak a marsi körülményekhez a földi baktériumok, melyek a vörös bolygót kolonizáló űrhajósokra is veszélyt jelenthetnének – írják kutatók a kozmikus potyautasokról szóló friss tanulmányukban.
Kifejezetten szomorú képet készített a NASA marsi rovere a végső nyughelyén pihenő Ingenuity helikopterről.
Nemrég balesetet szenvedett a NASA marsi helikoptere, az Ingenuity a vörös bolygó felszínén, így többé már nem emelkedhet magasba. Hamarosan az is kiderülhet, hogy mi történt vele pontosan.