szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Szerencsére nem a Föld felé indultak meg a nagyenergiájú töltött részecskék a Napból akkor, amikor az AR3664 kódjelű napfolt gigantikus kitörést produkált.

Az év egyik leglátványosabb csillagászati eseményére május közepén került sor, amikor egy napkitörés hatására még Magyarországon is látni lehetett a sarki fényt, sőt, a jelenség olyan erős volt, hogy még az óceánban, 2,7 kilométer mélyen is érezni lehetett annak hatását. Az akkori kitörést X8.79-es erősségűnek mérték, ami az elmúlt hét év legerősebbje volt, nemrég azonban ezt is felülmúlta a csillag.

Az Európai Űrügynökség napszondája, a Solar Orbiter nemrég egy X12-es erősségű napkitörést mért, ami nemcsak a jelenlegi napciklus eddigi legerősebbje, de minden valószínűség szerint az elmúlt 20 évben sem volt hasonlóra példa. Ebből a Földön szerencsére nem sokat lehetett érzékelni, mert nem a bolygónk felé indultak el a Napból kiáramoló részecskék. Laura Hayes, az ESA tudósa szerint erősségét tekintve az 1996 óta rögzített események között is biztosan benne van a TOP 10-ben a mostani.

Szerencsére a Solar Orbiter épp a megfelelő szögben állt, hogy rögzítse a jelenséget.

Seeing both sides of the Sun at once

Credit: ESA & NASA/Solar Orbiter/EUI

Daniel Müller, az ESA Solar Orbiter projektjének tudósa szerint az űrszonda olyan helyzetben állt, hogy más egységekkel együtt 360 fokos rálátásuk volt a csillagra a szakembereknek. Ez a Solar Orbiter küldetése során még háromszor ismétlődhet majd meg.

A mérések szerint a kitörés elérte az ESA és a japán űrkutatási hivatal, a JAXA közös műholdját, a BepiColombót, valamint a Merkúr bolygót is. Mindezt annak ellenére, hogy a két objektum nincs közel egymáshoz.

Solar plasma flying through the Solar System

Credit: EUHFORIA/J. Pomoell, CC BY-SA 3.0 IGO

A Solar Orbiter a Vénusz közelében volt, és azt is elérték a Napból kiáramoló részecskék. Sőt, a AR3664 napfoltból kiinduló napkitörés nagyenergiájú részecskéi a Marsot is lebombázták: a NASA Mars Odyssey űrszondája nagyjából egy órán át nem tudta használni a kameráját.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!