szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A Kínai Tudományos Akadémia kutatói szerint először mohát kellene a Marsra vinni, mert segíthet előkészíteni a bolygót, hogy más növények is túléljenek ott.

A Syntrichia caninervis moha nevét valószínűleg kevesen ismerik, pedig egy rendkívül különleges élőlényről van szó: ugyanúgy megél az Antarktiszon, mint a Mojave-sivatagban. Az, hogy képes ilyen extrém körülmények között is életben maradni, jó hír lehet a jövőbeni űrutazások szempontjából: a Kínai Tudományos Akadémia tudósai úgy vélik, a moha képes kibírni a Marson uralkodó szélsőséges körülményeket, beleértve a sugárzás magas szintjét, az állandó fagypont alatti hőmérsékletet, valamint a szárazságot.

A The Guardian beszámolója szerint a kutatók úgy vélik, ez az első olyan tanulmány, amely a növényeket nem üvegházban, hanem a szabad ég alatt képzeli el a Marson. Stuart McDaniel, a Floridai Egyetem mohaszakértője – aki nem vett részt a vizsgálatban – úgy véli, minden hosszú távú űrbéli küldetés egyik legfontosabb kérdése, hogy milyen növény bírná ki az utat, a növények ugyanis hatékonyan alakítják át a szén-dioxidot és a vizet oxigénné és szénhidráttá. Ez a két anyag az, amire az embernek szüksége van a túléléshez. Bár a Syntrichia caninervis nem ehető, vannak más hasznos tulajdonságai. Ilyen például az, hogy idővel átalakíthatják a talajt, hogy más növények is megélhessenek rajta.

A The Innovation című folyóiratban a kínai kutatók azt írják, a moha nemcsak regenerálódni, de növekedni is képes volt azután, hogy komoly stressz érte. Kibírta, hogy öt éven át –80 Celsius-fokon, 30 napig pedig –196 Celsius-fokon volt, az enyhe sugárzás pedig még jót is tett neki, mert segítette a növekedését.

A csapat ezután olyan tárolót épített, amely szimulálta a marsi körülményeket. Kiderült, a moha nemcsak túlélte ezt a környezetet, de képes volt a regenerálódásra is. A szakemberek a jövőben a Marson és a Holdon tesztelnék a növény tűrőképességét.

Eljuthat az ember a Marsra, csak közben tönkremegy a veséje

Brit és amerikai kutatók szerint az űr sugárzása komoly károsodást okozhat a hat hónapig tartó úton.

McDaniel szerint az mindenképpen komoly felfedezés, hogy a moha ilyen jól viseli az extrém körülményeket, azt viszont nem gondolná, hogy a növény képes lenne a Mars terraformálására.

Wieger Wamelink, a Wageningeni Egyetem tudósa szerint a tanulmány eredménye abból a szempontból megkérdőjelezhető, hogy a kínai kutatók nem marsi talajon tesztelték a mohát, valamint földi körülmények között regenerálódott a növény. Mindazonáltal kifejezetten izgalmas a felvetés, hogy lehet egy növény, amely túléli a Mars zordságát, és kérdés, hogy egy esetleges génmódosítás mennyire tudná tovább javítani az esélyeit.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!