Óriási jeges óceán volt a Mars felszínén, 230 millió év alatt tűnhetett el
Bár a kínai Csu-zsung Mars-járó már egy ideje nem üzemel, még mindig tart az általa mért értékes adatok feldolgozása. Ez hozott most egy újabb eredményt.
Bár a kínai Csu-zsung Mars-járó már egy ideje nem üzemel, még mindig tart az általa mért értékes adatok feldolgozása. Ez hozott most egy újabb eredményt.
A NASA Mars-járója, a Perseverance egy szikla vizsgálatakor olyasmit talált a bolygó felszínén, amire eddig nem volt példa.
A NASA tudósai szerint a marsi poros jég segítségével a megolvadó víz nem párolog el, ami egyszerű élőlények egész ökoszisztémáját táplálhatja.
Zsákos Bilbó meséje a kővé vált trollokról minden jel szerint a Marson játszódott. De az is lehet, hogy csak pareidoliával van dolgunk.
Látványos felvételt adott közre a NASA arról, hogy milyen nyomokat hagyott a Curiosity rover kerekein a Mars bő egy évtized alatt.
Mars-misszió szimulációján vett részt négy önkéntes – a Földön. A küldetést a NASA szervezte, és 45 napon át tartott a Johnson Űrközpontban berendezett, 650 négyzetméteres helyszínen.
Amerikai kutatók szerint ha a Mars pályája csupán egyetlen méterrel megváltozik, az igazolhatja a feltételezést, hogy a sötét anyag valójában apró fekete lyukak összessége.
Egyelőre a NASA szakemberei sem tudják pontosan, hogyan alakulhatott ki az a fekete-fehér csíkos kőzetdarab, amit a Perseverance fedezett fel a napokban.
A NASA Curiosity nevű Mars-járója küldetése 4295. marsi napján felnézett az égre, majd egy különleges látványt rögzített.
Az ExoMars nevű űrszonda infravörös tartományban készített felvételeket a Mars felszínéről, amikor egy ismerős mintázat bukkant fel a képek között.
Már 2026-ban a Marsra küldené az első üres Starship űrhajót a SpaceX, hogy így tesztelje a hosszú út során. Már ez is igen optimista tervnek tűnik, nem is beszélve arról, hogy négy éven belül ember is indulna a vörös bolygóra.
Több mintát is vett a Jezero-kráterben a NASA Perseverance nevű rovere. Az darabok túlvannak az elsődleges kémiai elemzésen.
A baj csak az, hogy a víz kinyeréséhez 10-20 kilométeres mélységig kellene lefúrni.
A NASA marsjárója, a Perseverance egy különleges szikladarabra bukkant, amelynek a mintái arra engednek következtetni: évmilliárdokkal ezelőtt mikrobiális élet lehetett a bolygón.
Amerikai kutatók szerint gyorsan ki kell találni valamit az űrhajósok gyógyszerelésére, egy Marsra induló küldetés során ugyanis a többségük szavatossága nem garantált.
Július 30-án, valamint augusztus 4-én és 5-én is olyan pozícióban lesz a Föld, hogy több ismert égitest is látható lesz szabad szemmel – vagy legfeljebb egy kézi távcső segítségével.
A NASA tudósait is meglepte az a látvány, ami a Curiosity kerekénél fogadta őket.
Új, nagyfelbontású képek készültek a Mars Aganippe Fossa nevű képződményéről, amik segíthetnek a jövőben megérteni, hogyan keletkezhetett.
A NASA 3D-nyomtatással készített olyan életteret, amilyenhez hasonlóban majd a Marson dolgozó tudósok is élni fognak. A négy beköltöző önkéntest most 378 után engedték ki a szimulációs környezetből.
A Kínai Tudományos Akadémia kutatói szerint először mohát kellene a Marsra vinni, mert segíthet előkészíteni a bolygót, hogy más növények is túléljenek ott.