szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Mintegy 4000 ember vállalkozott arra, hogy megfejti azt a kódolt üzenetet, amit 2023. május 24-én, magyar idő szerint 21 óra 16 perckor fogtak be a földi antennák. Az eredményre mostanáig kellett várni.

Alig több mint egy évvel ezelőtt egy furcsa rádiójel érkezett az űrből a Földre. Egy kódolt üzenetről volt szó, aminek inkább tartalma, semmint származása jelentette a nagy titkot, azt ugyanis Daniela de Paulis, a SETI Intézet egyik munkatársa indította útjára. A cél egy idegen jel észlelésének szimulálása volt, és bár a Földön született meg, azt a Marsról sugározták a bolygónkra.

Az A Sign In Space (magyarul nagyjából: Jel az űrben) nevű projektbe az Európai Űrügynökség (ESA) is besegített, az üzenetet ugyanis az ExoMars nevű űrszonda küldte el a Földre május 24-én, magyar idő szerint 21 órakor. A jelet 16 perccel később fogta be a SETI egyik teleszkópja, majd világszerte mintegy 4000 ember szállt be annak megfejtésébe.

Az IFLScience beszámolója szerint végül egy nevük elhallgatását kérő apa-lánya páros járt sikerrel, akik azt vizsgálták, hogy a kód összefüggésbe hozható-e a sejtautomaták néven ismert számítási modellel. Ebben a modellben az egyes cellák élőknek vagy halottnak tekinthetők, és meghatározott szabály szerint fejlődhetnek. Ennek köszönhetően a különálló jelek értelmes üzenetekké állnak össze, még akkor is, ha elsőre értelmetlennek tűnnek.

12 óra egy 1,5 perces videóba sűrítve: így néz ki egy nap a Marson

Pihent egyet a NASA Mars-járója, közben videóra vette az egész napját. A Curiosity elülső és hátsó kamerája is rögzítette, hogyan néz ki egy nap a Marson.

Az apa-lánya páros a videojátékok megjelenítéséért felelős Unity-motort használta a számításhoz, az üzenetet pedig 6625-ször alakították át, mire sikerült értelmes információt kinyerni belőle.

Kiderült, hogy a kódolt üzenet öt aminosav képletét rejtette.

Az élethez szükséges kulcsfontosságú molekulákat különböző számú pixelből álló blokkok képviselik. Egy tartozik a hidrogénhez, hat a szénhez, hét a nitrogénhez és nyolc az oxigénhez.

A szakemberek szerint a megfejtéssel még nem ért véget a projekt, a jövőben ugyanis arra próbálnak majd összpontosítani, hogy ne csak lefordítani lehessen majd a jövőbeni esetleges üzeneteket, hanem értelmezni is.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!