Ismeretlen karitatív szervezet kapja meg a korábbi eszközkezelő után megmaradt állami bérlakásokat
A jövő évtől az MR Közösségi Lakásalap Nonprofit Kft. lesz a lakások kezelője és bérbeadója. El is adhatja őket.
A jövő évtől az MR Közösségi Lakásalap Nonprofit Kft. lesz a lakások kezelője és bérbeadója. El is adhatja őket.
Alig akad olyan eszközkezelős bérlő, aki nem vásárolja vissza a lakását. Ez nem meglepő, a feltételek nagyon kedvezőek, akad, aki gyakorlatilag ingyen visszakapja az ingatlanát. Az eszközkezelő a bedőlt ingatlanhitelesek lakásait vásárolta fel és adta ki bérbe a volt tulajdonosoknak.
2018-ban több mint 6 ezer lakóingatlant kellett bedőlt hitel miatt értékesíteni, ebből 1348 került a Nemzeti Eszközkezelő Zrt.-hez.
32 ezren kapnak levelet, 60 napon belül kell rá válaszolniuk.
Elengedi a kormány a legreménytelenebb lakáshiteladósok kezét, miután bezárja a Nemzeti Eszközkezelőt. Aki viszont már bejutott, az további előnyöket kap.
Hamar jogi gubancokba ütközhet az a bedőlt devizahiteles, aki szeretné visszavásárolni a lakását az eszközkezelőtől, és ehhez hitelt igényelne. Úgy tűnik, hogy a bankok nincsenek egészen felkészülve erre az egyszerűnek tűnő manőverre.
Csak a 2004. május elseje után felvett kölcsönökre lesz érvényes a devizahiteles törvényjavaslat, aki pedig eladta ingatlanát a Nemzeti Eszközkezelőnek, az nem számíthat semmilyen visszatérítésre, őket kizárják ebből a kalapból.
A Nemzeti Eszközkezelő Zrt. szerint újabb pályázatokat írnak ki, őszre megtelhet a 25, még üresen álló ház az ócsai telepen. Nem tudni, épülnek-e további lakások.
Majdnem 100 ezer bedőlt devizahiteles él az állami eszközkezelő által átvett lakásokban. Közel 25 százalékuk késve fizeti az alacsony bérleti díjat, és vannak, akik egyáltalán nem fizetnek.
Nem szabad illegitimnek tekinteni a lakhatási költségekbe való politikai beavatkozást. A lakhatás kérdését koherens lakáspolitikával kell kezelni, amely a teljes lakásszektor hiányosságaira reflektál, közben pedig kiemelt figyelmet fordít az erre leginkább rászorulók érdekeire. A középosztálynak nyújtott hiteltámogatások és a nagy fogyasztású háztartásoknak kedvező rezsicsökkentés nem fogják megoldani a lakhatási válságot – állítják a hvg.hu várossorozatának vendégszerzői, Horváth Vera lakáspolitika-kutató és Pósfai Zsuzsi urbanista.
Az idei, további 10 ezer lakás megvásárlására 37 milliárd forint szerepel a költségvetésben. A jövőben a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. tulajdonában lévő, örökös nélküli lakásokat is megkapja az eszközkezelő.
Eddig 15 ezer lakást ajánlottak fel a Nemzeti Eszközkezelőnek, az év végére pedig a tervek szerint 25 ezer lakás kerül hozzájuk.