szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Nemzeti Eszközkezelő Zrt. (NET) működésének újragondolása szükséges, érdemes megvizsgálni az árazási szabályokat, mert bár a befagyott adósságtól megszabadulnak a pénzintézetek, a felszabadult tőkét és finanszírozást a jelek szerint nem hitelezésre fordítják - mondta a Magyar Nemzetnek Nagy Márton, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) ügyvezető igazgatója.

Nagy Márton az újság szombati cikke szerint kifejtette: az MNB fontosnak tartja, hogy a vállalati hitelállomány legalább évi 4-5 százalékkal növekedjen, mert erre van szükség a tartósan 3 százalék feletti gazdasági növekedéshez. 

Az ügyvezető igazgató szerint még mindig túlságosan sokszereplős a magyar bankpiac. Egy ekkora országban, mint Magyarország, nem lehet hatékonyan és tisztességes nyereséggel üzemeltetni ennyi bankot, 15-20 százalékos piaci részesedés alatt csak speciális részterületen működő bankok élnek meg. Szerinte még több pénzintézet hagyhatja el az országot, és utána már valódi árverseny indulhat a szereplők között. 

A kormány - az állam által megvásárolt bankok helyes stratégiájának kialakításával - a bankrendszer lassú átrendeződését felgyorsítja, elősegíti a piac gyorsabb tisztulását - közölte. Nagy Márton szerint az állam közvetítőként is felléphet, lehetséges opció a most megszerzett bankok továbbértékesítése belföldi magánszemélyeknek és magánbefektetőknek.

Az ügyvezető igazgató arról is beszélt, hogy a kamatok szabályozásával nem fejeződött be az úgynevezett fair bankrendszer kialakítása, a végső cél az, hogy az összes banki szolgáltatás átláthatóvá és összehasonlíthatóvá váljon.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!