szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Majdnem 100 ezer bedőlt devizahiteles él az állami eszközkezelő által átvett lakásokban. Közel 25 százalékuk késve fizeti az alacsony bérleti díjat, és vannak, akik egyáltalán nem fizetnek.

Közel százezren élnek már a bankoktól a Nemzeti Eszközkezelőhöz (NET) került lakásban – írja az Az én pénzem. Április végéig mintegy 19 ezer ingatlant ajánlottak fel a bankok a NET-nek, ezzel körülbelül 80-90 ezer ember lakhatása oldódott meg. A felajánlott ingatlanokból 7700 lakást már meg is vásárolt az eszközkezelő 27,5 milliárd forintért, ennek fejében a bankok 60 milliárd forint hitelt engedtek el az ügyfeleiknek, akik további 13,1 milliárd forint végrehajtási díjtól is megszabadultak.  

A program

A NET-program keretében 2014 végéig összesen 25 ezer ingatlant ajánlhatnak fel a bankok. A vásárlások várhatóan 2015 első felére is átnyúlnak majd, de a program végével mintegy 120 ezer ember lakhatását oldja majd meg a NET. Az összes vétel 90 milliárd forintba kerül majd a költségvetésnek, a bankok pedig összesen 190 milliárd forintnyi hitelt engednek majd el.

A társaság számaiból az derül ki, hogy a legtöbb otthon Borsod-Abaúj-Zemplén (2069 darab), valamint Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében (1868 darab) található, a legkevesebb pedig Vas (243) és Zala (307) megyében. A felajánlott ingatlanok átlagos forgalmi értéke megyénként jelentősen eltér; míg Jász-Nagykun-Szolnok megyében csak 6,7 millió forint, addig Budapesten 11,1 millió forint. Az átlagos forgalmi érték 7,994 millió forint, így az átlagos vételár 3,7 millió forint. 

Negyedük késve fizet

A késve fizetők aránya nem éri el a 25 százalékot, de vannak felmondott szerződések is. Ha 12 hónap alatt ki tudják fizetni tartozásukat a Nemzeti Eszközkezelőnek, nem kerülnek utcára.

Az eszközkezelőhöz kerülő ingatlanokban élő családok átlagos bérleti díja 9294 forint, de sokuknak jelentős rezsitartozása is van, ami nehezítheti a fizetést. Az eddigi tapasztalatok szerint azonban a bérleti díj fizetése a várakozásoknál jobban alakul. Ha azonban a lakó a hat hónapos késedelem után megkapott utolsó felszólításnak sem tud eleget tenni, felmondják a határozatlan idejű szerződést, határozott idejű szerződést kötnek vele, és vállalnia kell, hogy 12 hónap alatt megfizeti a tartozását egy mentor segítségével (ez lényegében olyan, mint egy csődgondnok).

A mentori munkát a Máltai Szeretetszolgálat és a Református Szeretetszolgálat látja el. Eddig mintegy 50-60 szerződést mondott fel a Nemzeti Eszközkezelő, mert a bérlők nem fizették a bérleti díjat. Ez a szám az év végéig több százra nőhet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!