Csökkentek a budapesti albérletek árai
A júliusi csúcs után, a nyár utolsó hónapjában mérséklődtek az árak. A bringabarát lakások iránt egyre nagyobb a kereslet.
A júliusi csúcs után, a nyár utolsó hónapjában mérséklődtek az árak. A bringabarát lakások iránt egyre nagyobb a kereslet.
Az újjáéledő turizmus, az egyetemisták és az élénkülő gazdaság miatt emelkednek a bérleti díjak.
Óriásit változott az elmúlt hónapokban az albérletkeresés: az igények leírása már nem elég, szelfi nélkül már szinte nem is érdemes lakást keresni, az albérletes Facebook-csoportokban már lassan annyi az Instagram-fotónak tűnő arckép, mint a lakásokról feltöltött fotó. Bár a bérlőjelöltek helyzete most egészen jó az albérleti piacon, mégis annyi energiabefektetéssel kell az embernek hirdetnie magát egy lakásért, mintha egy munkakereső lenne, aki bombázza a cégeket az önéletrajzával.
Havi tízezrektől milliókig terjednek az ingatlan.com oldalon hirdetett albérletek árai.
Este hirdetik ki a felvételi ponthatárokat, és ezzel, ahogyan az lenni szokott, megkezdődik a lakásbérletpiaci roham. Nem érdemes várni a kereséssel, mert aki lemarad, az magasabb áron találhat csak helyet.
Csökken a különbség a fővárosi és a vidéki albérletek ára között, ráadásul a kereslet is vidéken nőtt nagyot.
Budapesten 14, országos szinten 11 százalékkal lettek olcsóbbak az albérletek.
Novemberben újabb, 10 százalékos csökkenést mértek a szakemberek a magyarországi albérletáraknál. Budapesten ötéves mélypontra zuhantak vissza a bérleti díjak.
Egyes újonnan meghirdetett albérleteknél már most újra kéthavi kauciót kérnek a bérbeadók.
Budapesten az átlagos havi bérleti díj decemberben 135 ezer forint, ami több éves mélypont.
Ingatlanpiaci szakértők szerint sok egyetemista kivár és addig nem köt lakásbérleti szerződést, amíg ki nem derül, hogyan folytatódik az oktatás a felsőoktatási intézményekben szeptembertől. Az árak – nem csak a járvány miatt – csökkentek, és a nagy kínálat miatt még tovább csökkenhetnek. Eközben kollégiumi férőhelyből nemhogy több, kevesebb lett.
A járvány a kedvezőtlen hatások mellett lehetőséget is kínál a lakásbérleti piac szereplőinek, hogy átgondolják, illetve akár új megoldásokkal bővítsék hosszú távú stratégiájukat.
A tavalyinál lassabb ütemben drágulnak a kiadó lakások.
Debrecen a legdrágább vidéki egyetemi város, az egy-másfél szobás garzonok átlagos négyzetméter ára 400-450 ezer forint közötti volt az elmúlt negyedévben, az átlagár 29 millió forintot ért el, miközben a nagyobb egyetemi városokban ugyanekkora lakásokat már 12-15 millióért is lehet vásárolni.
Budapesten és az egyetemvárosokban is elérte az árak felső határát az albérletpiac az ingatlan.com elemzése szerint.
Milyen lehetőségeik vannak a frissen felvett egyetemistáknak a lakáspiacon? Talál-e még albérletet, aki a pontszámok kihirdetése után veszi nyakába a várost? Milyen kompromisszumokat kell kötni egy "utolsó lyukért"? Miért vannak könnyebb helyzetben a felsőbb évesek az elsősöknél? Ingatlanpiaci körkép nem sokkal a 2019-es ponthatárok kihirdetése előtt.