Változik a TikTok keresője, eltűnik egy káros hashtag
A felhasználók a jövőben nem láthatják majd a TikTok keresőjének találati oldalán azokat a videókat, amelyek evészavarokat vagy kóros testképet népszerűsítenek.
A felhasználók a jövőben nem láthatják majd a TikTok keresőjének találati oldalán azokat a videókat, amelyek evészavarokat vagy kóros testképet népszerűsítenek.
Egy influenszer nem csak úgy lehet hatással mások életére, hogy segít kiválasztani, melyik kuponkódos gyümölcsjoghurt a legjobb, vagy melyik mátrai házikóba lehet menni kedvezménnyel – mondja Kovalcsik Kriszti, akinek több mint 41 ezres követői bázisa van Instagramon. Közösségi oldalán egyebek mellett őszintén beszél gyerekkorában kialakult evészavaráról, testi-lelki egészségről, gyereknevelésről, de nem tartja magát távol olyan „közügyektől” sem, mint a Pride betiltása vagy a kormány családpolitikájának visszásságai. Interjú.
Az evészavarok az emberek közel tizedét érintik világszerte. Mivel a betegek gyakran nem hajlandók bevallani, hogy problémát okoz számukra az egészséges testsúly fenntartása, a diagnózis néha sokáig várat magára vagy elmarad. Részlet a Bél című könyvből.
Két kiló rántott húsra ráküldött két óriási tál pacal a Pléh csárdában, tíz hamburger a Nyugati Mekiben, és a kettő között még három kiló steak is lecsúszott. Utánajártunk, ki is az a dél-koreai Tzuyang, aki felzabálja Budapestet, és hogyan képes ennyi mindent megenni, miközben nádszálvékony marad.
Mi a kapcsolat az evés és az érzelmeink között? Hogyan és mikor alakulnak ki az evészavarok és milyen társbetegségeket hordoznak magukkal? Hogyan ismerhető fel az anorexia, a bulimia és más betegségek – és hogyan kezelhető? Mit tegyünk, ha mi, vagy a szeretteink érintettek? Egészségpodcastunkban az evészavarok témakörét vizsgáltuk Gyányi Andrea klinikai szakpszichológussal.
A luxusmárkák a kifutókon rendületlenül kitartanak a betegségbe hajló soványság mellett. A testképzavar és a vele szorosan összefüggő evészavar rengeteg modellt érint, és csak a jéghegy csúcsa, amit ebből a TV2 modell-tehetségkutatójában megpendítenek.
Az evészavarok, így az anorexia, a bulimia vagy a falászavar gyakorisága és népegészségügyi jelentősége növekszik, egyre nagyobb problémát jelentenek egyre több ember számára. Mostantól egy új, a rendszerszemléletű családterápia elemeire épülő platform is segíthet a gyógyulásban.
A briteknél komoly veszély a közösségi hálók hamis világa, ezt ráadásul tetézi az internetes zaklatás.
Az amerikai Stanford Egyetem kutatói szerint az evészavarral küzdő betegek agyának bizonyos területein sokkal kevesebb a dopaminreceptor, mint az egészségeseknél. A felfedezéssel új gyógymódokat fejleszthetnek ki.
Egy brit kutatás szerint a TikTok ajánló algoritmusa a legfiatalabb felhasználóknak is megmutatja azokat a videókat, amik még egy felnőtt számára is veszélyesek lehetnek.
Az angliai szakemberek szerint a parosmia nevű állapot miatt a gyerekek szaglása hibássá válik, ami miatt az ételektől is megundorodhatnak.
A leggyakoribb pszichés tünet, ami a pandémia alatt jelentkezett a középiskolásoknál az a szokatlan fáradtság, a tartós szomorúság és ürességérzet, de sok szülő alvászavart és evési zavart is lát a gyerekeknél.
Az Instagram a jövőben aktívan is kiveszi a részét abból, hogy az evészavarral küzdő felhasználók megfelelő segítséget kapjanak. Az újdonság egyelőre csak néhány országban elérhető.
Az evészavarok veszélyes és nehezen gyógyítható betegségek, amelyek az utóbbi harminc évben váltak gyakoribbá a gazdaságilag fejlett társadalmakban. Mit tudunk jelenleg róluk?
Vajon befolyásolhatják-e az evési szokásaink párkapcsolatunk minőségét, vagy akár magát a párválasztást? Meghatározhatja-e a párkapcsolat az evést és az evészavar tüneteit?
Az alkohol az emberi kapcsolatokat hivatott pótolni, az evészavarosoknál pedig az étel társ is – hangzott el a HVG Extra Pszichológia legutóbbi szalonján, amelynek vendégei Lukács Liza evészavarokkal foglalkozó pszichológus és Kapitány-Fövény Máté addiktológus voltak.
„A társadalomnak is van némi testképzavara” – mondja Lukács Liza, életmódváltással és evési zavarokkal foglalkozó szakpszichológus, akivel az egészséges és az egészségtelen evésről, az evési problémáink mögött meghúzódó lelki okokról beszélgettünk.