szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hétfőn lejárt a Fekete-tengeri gabonaegyezmény, és nem újítják meg. Moszkva szerint ugyanis nem teljesültek a feltételei, így semmis az alku, amely lehetővé tette, hogy Ukrajna a tengeren exportáljon gabonát és olajos magvakat a behozatalra szoruló országoknak.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Mától semmisnek tekinti a fekete-tengeri gabonaegyezményt Moszkva – jelentette be hétfőn Vlagyimir Putyin orosz elnök sajtószóvivője. Dmitrij Peszkov emlékeztetett, hogy a megállapodás határideje július 17-e volt, de

mivel az Oroszország által a meghosszabbítására támasztott feltételek nem teljesültek, megszűnt.

Annyit még hozzátett, hogy ha teljesülnek a feltételek, újra tartják magukat az alkuhoz.

Az eredetileg egy éve, az ENSZ és Törökország közvetítésével létrejött, majd háromszor meghosszabbított gabonaegyezményt utoljára május 17-én újították meg, két hónapra. Fennállása óta 33 millió tonna gabonát és olajos magvat tudtak exportálni az ukrajnai termelők a tengeren az ott állomásozó orosz hadihajók mellett az élelmiszerellátási problémákkal sújtott déli országok felé. Ha az exportot ismét blokkolnák, az élelmiszerárak a jelenleginél is magasabbra szökhetnének – emlékeztet a Politico.

Oroszország többször is jelezte, hogy mivel nem látja, számára milyen előnyökkel jár, így nem fogja megújítani a megállapodást. Szerintük a „rejtett” nyugati szankciók miatt problémákba ütközik az orosz egyébként szankció alá nem eső műtrágya- és gabonaexport. Moszkva a fizetési rendszerre vonatkozó, a logisztikát és a biztosítási szektort érintő más szankciókat is nehezményezi.

A múlt kedden Antonio Guterres ENSZ-főtitkár Putyinnak küldött levélben ajánlotta fel, hogy hosszabbítás esetén felfüggesztik a SWIFT nemzetközi banki tranzakciós rendszerhez való hozzáférés tilalma alól az orosz állami agrárbank egyik leányvállalatát. Az orosz vezetőnek azonban ez nem volt elég, két napra rá jelezte, hogy „ami elég, az elég”, egyetlen általuk támasztott feltétel sem teljesült. A lépés feltehetően Recep Tayyip Erdogan török elnököt is meglepte, aki két napja még arról beszélt, hogy Putyin rábólintott az alkura.

Erdoğan szerint Putyin rábólintott a gabonaegyezmény meghosszabbítására

Az Ukrajna orosz inváziója után öt hónappal aláírt megállapodás hétfőn járna le, Putyin pedig többször is azzal fenyegetőzött, hogy nem újítja meg, mert a megállapodás hátrányosan érinti Oroszország saját exportját.

Nem kizárt, hogy Moszkva döntésére a végül nem teljesült feltételek mellett Ukrajna NATO-csatlakozásának kérdése, vagy a hétfő hajnalban a Krímre vezető hídon tapasztalt események is hatással voltak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!