Korábban az fájt idehaza, hogy nem tiltották az ukrán gabona importját, most az, hogy megtiltották

5 perc

2023.04.28. 10:10

Nem örülnek a gabonafeldolgozók és -kereskedők az ukrán gabonára kivetett importtilalomnak. Az állattartók nehéz helyzetbe kerülhetnek. A termesztők azok, akiknek jól jött az importstop.

Ukrán import nélkül megoldhatatlannak tűnik annak a több mint félmillió tonna kukoricának az olcsó beszerzése, ami a magyar mezőgazdaságból hiányzik. A raktárak egyelőre tele vannak, de ha az eddig megszokott 20-25 ezer tonna nem érkezik be az országba hetente, július–augusztusban már gondok lehetnek – mondta Pótsa Zsófia, a Gabonaszövetség főtitkára az Inforádiónak.

Szerinte érthető ugyan a kormány szándéka, hogy könnyítsen a mezőgazdasági termelők helyzetén, de eközben szem elől tévesztette a kereskedők, az állattartók és a fogyasztók érdekeit. Kérdéses azonban, hogy valójában mennyire volt karakán a kormány lépése: az ukrán importtilalmat csak azután hirdették ki, hogy az ukrán gabona ára a határ mentén meghaladta a magyar piaci árakat, az árletörő hatása tehát addigra már megszűnt – mondja egy neve elhallgatását kérő takarmánypiaci szereplő.

Elég nagy galibát okozhat az ukrán import kitiltása, aminek a vége a további élelmiszer-drágulás lehet

A gabonások egyik szakmai szövetsége tiltakozik a gabonaimport leállítása ellen, de úgy tűnik, hogy nem csak ennek a terméknek a kitiltása lesz kellemetlen a fogyasztóknak. A tavaly megtermett takarmánykukorica nem fedezi az állattartók szükségletét, ráadásul, a tavalyi termés minősége miatt nem is alkalmas sem az étkezési, sem a takarmánycélú felhasználásra.

Nem csak az importtal foglalkozó kereskedők állnak tanácstalanul, a takarmánykereskedő cégek kilátásai is borúsak. Egyszerre jelentkeznek az orosz–ukrán háború miatt elszállt energia- és alapanyagárak, a tavalyi aszály okozta ellátási problémák és a megnövekedett kamatköltségek.

„Ezeket szinte lehetetlen áthárítani az élelmiszerlánc többi szereplőjére, mivel egyrészt azok is elszenvedői a fenti kihívásoknak, másrészt a fogyasztás csökkenése és az élelmiszerárak konszolidációja sem ad lehetőséget erre”

– mondja Bustyaházai László, a Gabonaszövetség takarmányos tagozatának elnöke.