101 évesen meghalt a holokauszttúlélő, aki boldogsággal állt bosszút Hitleren
Látta az emberiség legrosszabbját, de a legboldogabb embernek tartotta magát.
Látta az emberiség legrosszabbját, de a legboldogabb embernek tartotta magát.
A Mazsihisz akkor hiszi el, hogy Farkas Péter Barnabás nem karlendítést mutatott be a zsidókat megszégyenítő II. világháborús múzeumi feliratok előtt, ha elmegy a Holokauszt Múzeumba, és utána deklarálja, hogy nincs szüksége a rasszista szavazatokra.
Nemrég Ferenc pápa látogatta meg, most újabb olasz irodalmi díjat nyert.
Jan Grabowski és Barbara Engelking történészeknek nem kell bocsánatot kérniük egy egykori községi bíró rokonától.
„A legfontosabb dolog tudni, hogy semmi sem az igazán rossz dolgokkal kezdődik (mint például gyilkosságokkal), hanem szavakkal” – mondja az egyik videójában a ma már mintegy 1,2 millió TikTok-követőjének a 97 éves Lily Ebert.
A 2B Galéria tárlatán a koncentrációs táborok, a gettó vagy a munkaszolgálat mindennapjait és traumáit megörökítő művek sora látható.
A holokauszt traumájának átörökítésével és az emlékezés témájával foglalkozó Evolúció tetszett a filmfesztivál közönségének.
Esther Bejarano az egyik auschwitzi lágerzenekar tagja volt.
Vagy van örök felelősség azért, amit az elődök elkövettek, vagy nincs. A mai németek túlnyomó többsége nem a holokausztért felelős, hanem azért, hogy mit gondol arról.
Ott voltunk Auschwitz nyitásakor és zárásakor – mondhatták el magukról a holokauszt első női transzportjának túlélői. A csaknem ezer, Szlovákiából elhurcolt lány és fiatal nő történetéről mégis alig tudunk valamit. Egy nemrég megjelent könyvből a lányok sorsával párhuzamosan a haláltábor gépezetenének a működésébe is betekintést kapunk. Egy olyan folyamatba, amelynek a végén ezek az emberek csak azt tudták mondani: „olyasmivé váltunk, amire nincsenek szavak”.
Újabb kérdőjelek tűnhetnek el a burgenlandi településen a második világháború idején zajlott borzalmak történetéből. Egy idős hölgy tett tanúvallomást. Szeretettel külföldről című sorozatunk ezúttal Bécsből jelentkezik.
A katolikus egyházfő személyesen kért tőle bocsánatot a nácizmus tetteiért. Bruck Edith a HVG-nek idézte fel, hogy milyen volt, amikor Ferenc pápa belépett a római otthonába.
Ferenc pápa meglátogatta római otthonában Bruck Edith magyar származású írónőt, holokauszt-túlélőt - tájékoztatott közleményében szombaton a szentszéki szóvivői hivatal.
Visszatért Németországba egy náci koncentrációs tábor egykori őre, aki több mint hatvan évig élt az Egyesült Államokban, ahonnan tavaly kiutasították - közölte a német szövetségi rendőrség egyik szóvivője szombaton.
Minket, magyarokat még mindig a hallgatás kultúrája határoz meg, a Turul-szobor körüli konfliktus pedig rámutat arra is, milyen keveset tudunk saját múltunkról, írja szerzőnk, akinek van javaslata a megoldásra is. Vélemény.
Járóka Lívia arról beszélt: a kiszolgáltatott csoportok tagjainak meg kell adni a lehetőséget, hogy elmondják gondolataikat, és ezekhez a párbeszédekhez teret kell biztosítani. A roma származású politikus saját népe mellett ide sorolta többek között a melegeket és a leszbikusokat is.
Német zsidó műkincskereskedők leszármazottjai a Guelf-kincseket szerették volna visszakapni, magyar holokauszttúlélők pedig deportálásukkor elkobzott javakért kértek kárpótlást. Az amerikai legfelsőbb bíróság mindkét ügyben kimondta saját illetéktelenségét.
Az embert bármennyire alakítja, nem determinálja a múltja. Vélemény.
72 évnek kellett eltelnie ahhoz, hogy 2016-ban egy alföldi megyeszékhelyen végre felhúzzák a városból elhurcolt zsidók emlékfalát. Ma ezen kívül egy bútoráruházba falazott régi zsinagóga, borostyánnal benőtt sírkövek, belvárosi házak a hátrahagyott nyomai az egykoron a polgári réteget jelentő zsidóságnak. A holokauszt nemzetközi emléknapja alkalmából a saját szülővárosomba tértem vissza, mert Békéscsaba történelmében ott sűrűsödik a huszadik századi vidéki ember minden elfojtott traumája.
1942 márciusában csaknem ezer fiatal, szlovákiai zsidó lány – köztük sok tizenéves – szállt vonatra Poprádon. A lányok és családjuk úgy tudta, hogy néhány hónapig egy gyárban dolgoznak majd – ehelyett egyenesen Auschwitzba szállították őket. Részlet Heather Dune Macadam 999 fogoly című könyvéből.