#holokauszt

„Ha nem azt gondolnám, szerencsém volt, hanem hogy Isten kiválasztott, nagy bajban lennék”
 

„Ha nem azt gondolnám, szerencsém volt, hanem hogy Isten kiválasztott, nagy bajban lennék”

Hogy nő fel egy ember gyerekkor nélkül? Tova Friedman még csecsemő volt, amikor kitört a második világháború, első élményeit a gettóban szerezte, kisgyerekként már megismerte az auschwitzi haláltábort, de túlélte, és most azt mondja: ha engedné, hogy elhatalmasodjon rajta a sötétség, azzal Hitler nyerne, azt pedig nem fogja engedni. Interjú a holokauszt egyik legfiatalabb túlélőjével.



Laurence Rees történész: Elutasítom az állítást, hogy Hitlerrel ellentétben Sztálinnak „legalább
 

Laurence Rees történész: Elutasítom az állítást, hogy Hitlerrel ellentétben Sztálinnak „legalább" a céljai jók voltak

Hitler és Sztálin az általuk elképzelt „földi paradicsomot” akarták megvalósítani, de nem érdekelte őket, hogy a tervük emberek millióinak életébe kerül – mondta Laurence Rees brit történész, a Libri kiadásában megjelent, Hitler és Sztálin, a két zsarnok és a második világháború című könyv szerzője.






„Velem minden rendben. Munkatáborban dolgozom.
 

„Velem minden rendben. Munkatáborban dolgozom." Leveleken át a halálba

A levelek olykor a történelem legszemélyesebb, legintimebb mozaikjainak bizonyulnak. Tükrözik a feladó és a címzett viszonyát a korhoz, és a kor hatását rájuk és a kapcsolatukra. A náci ideológia térhódítását, majd pusztítását pont ezen a kommunikációs csatornán keresztül mutatja be két nemrég megjelent könyv. Míg az egyik fikciós, irodalmi vádirat a nácizmus ellen, a másik a valóságot kutató munka eredménye, és egyben szívszorító lenyomata az emberi kapcsolatoknak egy embertelen korból.








Történelem Insta-sztorikból és Facebook-kommentekből
 

Történelem Insta-sztorikból és Facebook-kommentekből

Ha egy váróteremben ülve mellettünk egy tizenéves folyamatosan görgeti az Instagramot, nem árt tudnunk, hogy nem feltétlenül csupa haszontalansággal üti el az időt. A történelem is felköltözött már erre a platformra, még ha nem is minden korszaka, de egy fontos időszaka mindenképpen. Részlet A rejtélyes Z generáció című könyvből.

HVG Könyvek HVG Könyvek


Auschwitzból is kivirágzik az élet – Gitta története
 

Auschwitzból is kivirágzik az élet – Gitta története

Schőner Gitta életét megrengette ugyan a 20. század, de az ő sorsa soha nem a feladásról és a megadásról szólt, hanem az élni akarásról. Még a legnehezebb, legsötétebb időkben is a belső tartás határozta meg a hozzáállását, nem pedig a külső nyomás, és ez mit sem változott, amikor nagy küzdések árán végül elvesztette a hitét. Az életrajza Csengertől Auschwitzig, Jeruzsálemtől New Yorkig vezet végig a múlt századon. Április 16-a a holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapja.