Nem szűnnek meg a gyógyhatású készítmények
Az egyik szabadságharc sikeresnek bizonyult: továbbra is fennmarad a hungarikumnak számító „gyógyhatású készítmény” elnevezés.
Az egyik szabadságharc sikeresnek bizonyult: továbbra is fennmarad a hungarikumnak számító „gyógyhatású készítmény” elnevezés.
A legtöbb nagy nevű hazai élelmiszer-ipari cég szerepel azon a listán, amelyet Orbán Viktor kérésére készített a földművelési tárca a külföldről beszerzett húst feldolgozó vállalatokról. A piaci szereplők által csak „feketelistának” nevezett jegyzék szerint még a hungarikumokat gyártó Pick és a gyulai kombinát is importál. Ám a cégek szerint a lista félrevezető, hiszen az évente feldolgozott 4,5 millió és a rendelkezésre álló hazai 3 millió sertés közötti lyukat csakis behozatallal lehet betömni. Ellenkező esetben nagy múltú magyar cégeknek vissza kellene vonulniuk az európai piacaikról, gyárakat kéne bezárniuk.
A miniszterelnök sajtófőnökének tájékoztatása szerint Ángyán József volt államtitkárnál van az a lista, amely a nem teljesen magyar alapanyagból hungarikumokat előállító nagy húsipari cégeket sorolja fel.
A jogalkotási menetrendet egyeztette Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter és Lázár János, a Fidesz parlamenti frakciójának vezetője szerdán - közölte a tárca.
Mi, ha nem magyar? címmel bevándorlók elfogadását elősegítő médiakampány indult, és mint a filmekből kiderül: nincs is baj a beilleszkedéssel. Üdvös dolog az optimizmus, de a számok egyelőre mást mutatnak a magyarok idegenellenességéről.
Nemrégiben indítványozta a Magyar Cukrász Iparosok Országos Ipartestülete, hogy nyolc magyar süteményt is nyilvánítsanak hungarikumnak. Utánajártunk az édes nemzeti büszkeségeknek.
A HVG Könyvek gondozásában megjelent Magyarország szubjektív atlasza című kötet gyűjtéséből kiderül, hogy az ország nem csupán térképekkel ábrázolható, hanem sokkal beszédesebben is körülírható. Például trikolórfőzelékkel, zavaros csatornafedelekkel vagy bajuszgráffal.
A hungarikum törvény tervezete egy 13 fős, főleg minisztériumi tagokból álló bizottságra bízná annak végső eldöntését, hogy mi lehet hivatalosan is hungarikum, és egy piramis-szerű kiválasztási folyamatot írna elő a szóba kerülő nemzeti értékek kirostálására.
Az első, január 10-én lezárult vita eredményeként 48 szakmai szervezet, magánszemély és állami szervezet véleményezte mintegy 200 oldal terjedelemben a tervezetet.
Az utóbbi idők Magyarországról származó egyik legnagyobb sikere az Egyesült Államokban nem más, mint a mangalica. A New York Times vezető helyen közölt cikket a mangalica amerikai karrierjéről, amely jórészt Holló Ernőnek, a New Jersey állambeli Basking Ridge Animal Hospital vezető főorvosának köszönhető. Az állatorvos 1987-ben hagyta el szülőhazáját. A hvg.hu-nak adott telefoninterjúban kétségeinek adott hangot, hogy a sok magyarországi mangalicatermelő képes lesz-e hasznot húzni a sikerből.
A Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) tájékoztatója szerint a társadalmi szervezetek január 10-ig véleményezhetik a hungarikumokról szóló törvény tervezetét. A termékeket a létrehozandó Hungarikum Nemzeti Bizottság (HNB) minősíti majd. Az ottani rostán áteső termékek vagy más szellemi alkotások pedig eljuthatnak egy országos grémium elé, ahol nemzeti értéknek minősíthetik azokat. A tervezet szerint a HNB által hungarikumnak vagy nemzeti kincsnek nyilvánított magyar értékekből áll majd a hungarikumok nemzeti gyűjteménye.