szerző:
OS
Tetszett a cikk?

A hvg.hu birtokába került, nemrég Ángyán József által említett lista szerint a magyar húsipar legmegbecsültebb, hungarikumnak tekintett termékei készülhetnek importhús felhasználásával is. Az LMP határozottan tiltakozik a hazai fogyasztók állami közreműködéssel történő tömeges átverése ellen – jelentették ki vasárnapi közleményükben. „A párt felszólítja a kormányt, hogy tegyen határozott intézkedéseket a hazai állattartás fejlesztése érdekében és vágjon rendet a fogyasztókat megtévesztő címkeerdőben.”

„A magyar kormány az élelmiszer-önrendelkezés helyreállítását, a magyar élelmiszerek becsületének visszaadását, a hazai állatállomány fejlesztését hirdeti, azonban ezekkel ellentétes folyamatok zajlanak az országban” – írták Ertsey Katalin és Szabó Rebeka LMP-s képviselők. Az előbbi az Országgyűlési  Fogyasztóvédelmi Bizottságának, az utóbbi a Mezőgadasági Bizottságnak a tagja. A napokban a hvg.hu birtokába került, a VM által a hazai húsipari cégek importhús használatáról összeállított lista szerint a hungarikumnak tekintett híres magyar termékek is készülhetnek külföldi sertéshúsból. Legalábbis a lista szerint több, hungarikumokat gyártó nagy cég is importál alapanyagot és csak önbevallásukon múlik, hogy azt melyik termékükben használják fel.

Ez a gyakorlat az LMP szerint több ok miatt is elfogadhatatlan – közölték. „Egyrészt nyilvánvalóan a fogyasztók átveréséről van szó, hiszen lényegesen kisebb lenne a kereslet a termékek iránt, ha kiderülne, hogy az előállításukhoz szükséges sertéshús lengyel, holland vagy francia húsgyárakból származik. Másrészt nem igaz, hogy a kifejezetten minőségi, magyar hústermékek előállítása ne lenne megoldható kizárólag a magyar sertésállományra alapozva. Ez a szabályok megfogalmazásán, illetve a szabálykövetés ellenőrzésén és kikényszerítésén, vagyis alapvetően a kormányzat lépésein múlik.” Ezért az LMP képviselője hangsúlyozta, hogy azt a feltételrendszert kell ismételten létrehozni, amelyben annak idején a háztáji sertéstartás rentábilisan működött.

Az LMP ennek érdekben többpontos intézkedéscsomagot javasol. Az állam fokozottan ellenőrizze a hungarikum termékekhez húst szolgáltató sertéstelepeket és a felvásárlás-beszállítás rendszerét, szigorítsa az élőállat szállítás feltételeit és a támogatásokkal a több élőmunka igényű, zárt anyagforgalmú, alacsonyabb energiaigényű fenntartható állattartást ösztönözze.

„Addig is, amíg ezek megvalósulhatnak, azonnal rendet kell vágni a címkeerdőben! A Fogyasztóvédelmi Bizottságban és annak Élelmiszerbiztonsági Albizottságában az LMP rendszeresen követeli a teljességgel átláthatatlan jelzésrendszer átvizsgálását. A hatóság azonban újabb címkéket vezet be, amelyek tovább fokozzák a zavart. Világos és egyértelmű címkézéssel kell segíteni a fogyasztót, hogy el tudjon igazodni, a magyar termékként és hungarikumként hirdetett hamis áruk tömkelegében és ehhez a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hivatalnak sürgősen lépéseket kell tennie.”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Kósa András - M. László Ferenc Itthon

Megszereztük az Ángyán-listát: milyen húsból vannak a hungarikumok?

A legtöbb nagy nevű hazai élelmiszer-ipari cég szerepel azon a listán, amelyet Orbán Viktor kérésére készített a földművelési tárca a külföldről beszerzett húst feldolgozó vállalatokról. A piaci szereplők által csak „feketelistának” nevezett jegyzék szerint még a hungarikumokat gyártó Pick és a gyulai kombinát is importál. Ám a cégek szerint a lista félrevezető, hiszen az évente feldolgozott 4,5 millió és a rendelkezésre álló hazai 3 millió sertés közötti lyukat csakis behozatallal lehet betömni. Ellenkező esetben nagy múltú magyar cégeknek vissza kellene vonulniuk az európai piacaikról, gyárakat kéne bezárniuk.