Az energiaárak növekedése miatt duplázódhat jövőre az infláció
A gazdaság lelassult az év végére, a frissen újraindult szektorokban pedig még nagyobb a kereslet, mint a kínálat.
A gazdaság lelassult az év végére, a frissen újraindult szektorokban pedig még nagyobb a kereslet, mint a kínálat.
A benzin és a dohány áremelkedése fog lassulni 2022-ben, az ipari termékek és a szolgáltatások ára gyorsabban fog emelkedni az ideinél, az élelmiszerek drágulása pedig szinte pontosan az idei duplája lesz – áll a Magyar Nemzeti Bank most kiadott Inflációs jelentésében. Jövőre 4,7–5,1 százalék közötti lehet az infláció, a GDP-növekedés pedig alacsonyabb lehet 2021-ben és 2022-ben is annál, mint amit az egy negyedévvel korábbi elemzésében előre jelzett a jegybank. Az államkassza bevételei jócskán megnőnek ahhoz képest, amit másfél éve, a 2021-es költségvetés megírásakor tervezett a kormány, csakhogy ezt a pluszpénzt az utolsó fillérig el is költik a következő pár hónapban.
Leállítja az MNB az állampapír-vásárlásait, és befejezi a Növekedési Kötvényprogramot. Az infláció elért a csúcsra a jegybank szerint, de nagyon lassan csökkenhet csak.
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke szerint a gyenge forint és a magas infláció is elkerülhető lett volna.
Csúnyán elszállt a magyar infláció, ez pedig nemcsak akkor okozhat kellemetlen pillanatokat, amikor vásárolunk, hanem akkor is, amikor számba vesszük, mennyivel érnek kevesebbet a befektetéseink.
Egyre több kisebb jövedelmű amerikai érzi meg az árak emelkedését.
Tizennégy éves rekordszintre, 7,4 százalékosra nőtt az infláció Magyarországon. Persze ez csak egy átlag, nyilvánvaló, hogy a benzin sokkal jobban drágult, mint mondjuk a telefonok, és még olyan áru is van, amely olcsóbb lett, mint egy éve. A Központi Statisztikai Hivatal összesen 141 termékcsoport árainak változását figyeli – ezek közül gyűjtöttük össze azt a tízet, ahol a legnagyobb drágulás volt az elmúlt egy évben, és azokat, ahol még csökkent is az ár 2020 novembere óta.
Egy vesztegetési ügy miatt kikérte az ügyészség az Országgyűléstől Völner Pál mentelmi jogát; tizennégy éves rekordra nőtt az infláció; csődközelbe sodródott a hírhedt Evergrande. Ez a hvg.hu heti gazdasági összefoglalója.
Húszéves rekordokat döntött idén a kukorica ára, amit a kínai keresleten kívül a rossz brazil (és hazai) termés is magyaráz. Emiatt szokatlan módon importkukoricával indították az új szezont a hazai ipari felhasználók. A saját pénztárcánk is érezni fogja a drágulás következményeit, de a szakértők szerint csak később.
2021 novemberében 7,4 százalékon áll az infláció, ez az előző hónaphoz képest is 0,9 százalékos emelkedést jelent. Hogyan befolyásolja ez a pénzügyeinket?
A fideszesek 8 százaléka szerint Soros György áll az áremelkedések mögött.
14 éves rekordra nőtt az infláció idén novemberben, abban a hónapban, amikor a kormány az üzemanyagár maximalizálásával próbálta fékezni az árakat. De nem volt ez teljesen egyedi próbálkozás: az elmúlt hónapokban-években több olyan terméket is láthattunk, amelynek az árát megpróbálta a kormány befolyásolni, akár az adókulcsa változtatásával, állami támogatással, akár felső érték rögzítésével vagy egyenesen hatósági ár bevezetésével. Érdemes átnézni, hogyan alakultak ezeknek az árai.
7,4 százalékos volt az infláció idén novemberben, ennél magasabb utoljára 2007 végén volt.
Hosszú kamatemelési ciklusra készül az MNB az alelnöke szerint, amíg sikerül letörni az inflációt. Virág Barnabás azt is mondta, kerülni fogják, hogy ide-oda rángassák az egyhetes betéti ráta kamatát.
Négy év alatt harmadával drágult meg karácsonyi menünk ára, a leggyorsabb áremelkedést pedig az elmúlt egy évben tapasztaltuk. Ami a legaggasztóbb: az alapvető élelmiszerek után a hús ára is jelentős drágulásnak indult. A hvg.hu ötödik karácsonyi bevásárlása.
Az infláció jóval magasabb lehet a korábban vártnál, ez indokolja a növelést. Ez azonban politikai szempontból is jól jöhet a választásra készülő kormány számára.
Még jövőre is 5 százalék körüli lehet az infláció; januártól nem lehet csomagküldéssel eladni vény nélkül nem kapható gyógyszert; súlyos pénzhiány miatt aggódnak az önkormányzatok. Ez a hvg.hu heti gazdasági összefoglalója.
Nemhogy 2022 végére sem csökken 3 százalék közelébe az infláció, de a jegybank immár 5 százalék körüli éves ütemmel számol. Ami önmagában messze túl van a jegybank toleranciasávján, és felveti a kérdést, hogy ha ekkora lesz az éves átlag, mekkora drágulás várható az első hónapokban.
Szeptemberről októberre 4,5 százalékkal drágultak az ipari termelői árak, éves összevetésben a drágulás 18,5 százalékos.
Az MNB 105 bázisponttal szélesítette felfelé a kamatfolyosót, helyet csinált a következő kamatemelésnek. Ami csütörtökön, december 2-án jöhet.