Meglepő módon szennyez a műanyag
Nem jó hír, hogy a szúnyogok révén bekerül a táplálékláncba.
A világ vizeiben élő tengeri teknősök több mint fele eszik műanyagot, amelyből akár egyetlen darab is halálos lehet egy ausztrál kutatás szerint.
Genetikai rendellenességeket okoznak egereknél az egészségre káros biszfenol-A (BPA) nevű vegyület helyettesítésére használt anyagok is – állapították meg amerikai kutatók.
A holland fejlesztés a becslések szerint jóval tartósabb, mint a hagyományos, betonutak. Szélét különféle szenzorok borítják, amellyel a szakemberek ellenőrizni tudják tartósságát, és azt is, hányan használják.
Az Ocean Cleanup keretein belül egy 600 méter hosszú csővel, és a hozzá kapcsolt szűrővel kezdik összeszedni a Csendes-óceánon összegyűlt műanyag hulladék nagy részét. A szakemberek szombaton szállnak vízre.
Lecserélik a sörösdobozokat összetartó műanyag csomagolást, és hamarosan tesztelik a kartonüvegeket is.
Tengervízben lebomló műanyagot fejlesztettek ki a Kínai Tudományos Akadémia fizikai és kémiai műszaki intézetének munkatársai. Szén-dioxid és víz lesz belőle.
Kezdetben mindenki kinevette Maria Ponce-t, mikor meglátták, miből készül újraépíteni házát. Ma pedig mindenki a csodájára jár a különleges, palackokból épült otthonnak.
Szombattól nem használhatnak vékony műanyag zacskót a brüsszeli üzletek.
Bónusz-malusz rendszert vezetnek be, az újrahasznosított műanyagból készült flakonok olcsóbbak lesznek.
Végül is Sir David Attenborough kérte, hogy vegyék komolyabban a műanyagszennyezést.
Hanem a Föld is. Csökkentik a palackok súlyát, és egyre inkább újrahasznosított alapanyagokból fogják készíteni azokat.
Papír szívószálak lesznek a műanyagok helyett az ausztrál McDonald's éttermekben. De hamarosan muszáj lesz hasonlóan megoldani a magyarországi üzletekben is.
Katasztrófáról még nem beszélhetünk itthon, de tenni kell a folyók vizének megőrzéséért. A Duna mellékfolyói közül a Rábában találták a legtöbb mikroműanyagot. A méréseket a Dunában folytatják, várhatóan ősszel.
A raktáron lévő műanyag poharakat, tányérokat és evőeszközöket kiárusítják.
Seattle az első amerikai nagyváros, ahol az éttermeken, bárokon keresztül is próbálnak gátat szabni a műanyagszennynek. Hasonló korlátozás bevezetésén gondolkodnak New Yorkban és San Franciscóban is.
A Greenpeace petícióját már több mint ötvenezren írták alá, 2020-tól tiltatnák be a műanyag zacskókat.
A környezetvédők szerint ártalmas a szilikon, a gyártók viszont úgy látják, ha korlátozzák a használatát, azzal még nagyobb kárt okoznak. Tartani kell a modern ipar szuperanyagától?